دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
نوروپاتی ،بیماری های دستگاه عصبی محیطی اعصاب محیطی - peripheral nerve surgery

نوروپاتی ،بیماری های دستگاه عصبی محیطی

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

 دستگاه عصبی محیطی

اعصاب محيطى شامل هشت جفت عصب مغزى و 31 جفت عصب نخاعى است که از مغز و نخاع منشعب مى‌شوند و کليهٔ ساختمان‌هاى بدن را عصب‌دهى مى‌کنند.این دستگاه خود شامل دو دستگاه پیکری و خودمختار می باشند.

بیماری اعصاب محیطی یا نوروپاتی

آسیب‌هایی که دراثر بیماری و حادثه یا عفونت به مغز و نخاع یا اعصاب محیطی فرد وارد می‌شود، به‌عنوان نوروپاتی یا نوروپاتی محیطی شناخته می‌شوند. این آسیب‌ها ممکن است روی تمام فعالیت‌های طبیعی بدن از جمله خوردن و نفس‌کشیدن گرفته تا قدرت تکلم و تحرک و..تاثیرگذار باشد.

نوروپاتی

دلایل بوجود آوردنده بیماری نوروپاتی

نوروپاتی می‌تواند به دلایل گوناگونی ایجاد شود که از مهم‌ترین علل آن عبارتند از:

-بیماری‌های متابولیکی نظیر دیابت

-کم کاری تیروئید

-بیماری‌های روماتیسمی

 -بیماری‌های عروق و کم خونی است

-برخی از ویروس‌ها مانند ویروس زونا  

-بیماری ایدز

-فشار دائمی بروی اعصاب

علائم بیماری نوروپات

مورمورشدن و گز گز دست پا

اختلال دراعصاب حسی که سبب کاهس درک لامسه

بی حسی دست و پا

نوروپاتی

انواع نوروپاتی

در انواع گونه های مختلف نوروپاتی ،شاهد اختلال در سیستم عصبی هستیم که این اختلالات عبارتند از:

 نوروپاتی دیابتیک

نوروپاتی غیر ارادی

پلی نوروپاتیک

مونو نوروپاتیک

نوروپاتی خارجی (شایع انواع این بیماری)

شایع ترین بیمارهای نوروپاتی

درد های عصبی

این درد ها عموما در اثر صدمه یا فشاربروی عصب ایجاد می شود.دردهای عصبی عموما به صورت یک درد تیرکشنده ودرتمام طول عصب مشاهده می شود.از جمله این اختلالات عبارتند از:

درد سیاتیک:

این نوع دردها اغلب در اثر بیرون زدگی دیسک بین مهره ای ظاهر می شود.این دردها از کمر گرفته تا انتهای بدن تیر می کشد

درد عصب سه قلو:

این نوع درد نیز،دردی تیرکشنده و در ناحیه صورت و فک احساس می شود.

نوروپاتی

گلین باره

این بیماری منجر به ضعف عضلانی و در برخی موارد فلج می‌شود.علت دقیق ابتلا به این سندرم هنوز مشخص نیست اما در اغلب موارد بر اثر عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی اتفاق می‌افتد.

سندرم گیلن باره (Guillain-Barré syndrome)‏ اختلال نادری است که در اثر حمله سیستم ایمنی بدن به اعصاب محیطی ایجاد می شود. به دنبال این حمله، احساس ضعف در ماهیچه ها، بی حسی، گزگز و گاهی اوقات فلجی دیده می شود.

جدیدترین مقالات:

جراحی جمجمه

فلج بل:

فلج بل نام قدیمی یک بیماری است که در عصب هفتم صورت رخ می‌دهد. عصب صورت عصبی است که از ساقه مغز شروع می‌شود و ماهیچه‌های صورت را عصب‌گیری می‌کند. این عصب حرکاتی از صورت مانند پلک زدن، حرکات پیشانی، جویدن غذا، سوت زدن و فوت کردن را موجب می‌شود و فلج عصب صورت یا فلج بل، انسان را از انجام چنین حرکاتی بازمی‌دارد.

 فلج بل بیماری است که در آن عضلات یک سمت صورت ضعیف یا فلج می شوند. این بیماری تنها یک سمت از صورت را در یک زمان تحت تاثیر می دهد و موجب سستی یا سفت شدن آن سمت می شود.

 

"نوروفیبروماتوز"  یک بیماری ژنتیکی است که اعصاب و پوست را گرفتار می‌کند. در این بیماری تومورهای خوش‌خیم غیر سرطانی در مسیر اعصاب رشد می‌کنند و این رشد موجب بروز مشکلاتی در پوست و استخوان‌ها می‌شود. عوارض مهم آن هم عبارتند از تشنج، فشار خون بالا، انحراف جانبی ستون مهره، اختلالات تکلم، تومور عصب بینایی و کوری، شروع زودرس یا دیررس بلوغ. البته این بیماری منجر به بروز مشکلاتی برای استخوان‌ها هم می‌شود که معمولا شدید است و به سرعت هم پیشرفت می‌کند.