دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
تزریق سیمان بوسیله عمل جراحی ورتبروپلاستیعمل ستون فقرات - spinal surgery

تزریق سیمان بوسیله عمل جراحی ورتبروپلاستی

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

ورتبروپلاستی

مهره ها؛ استخوانهای کوچکی هستند که ستون فقرات بدن را تشکیل می دهند.زمانی که مهره دچار شکستگی شوند، شکل طبیعی خود را که مستطیلی شکل است، ازدست داده، به هم فشرده شده و تغییر شکل می دهد و باعث درد می گردد.

نحوه انجام ورتبروپلاستی

در ورتبروپلاستی،پزشکان از تصویربرداری برای هدایت و نشان دادن تزریق مخلوط سیمان استفاده می کنند به این صورت که، بیمار بیهوش شده و به شکم بر روی تخت جراحی دراز میکشد. سپس جراح با استفاده از کمک فلوروسکوپ،یک سوزن بلند را از پشت کمر وارد جسم مهره شکسته شده میکند.
پس از آن ماده خاصی را که به آن سیمان استخوانی میگویند و حالت مایع دارد به داخل جسم مهره که شکسته است وارد کرده و سوزن را بیرون میکشد. سیمان استخوانی در عرض چند دقیقه به حالت جامد درآمده ومهره های را که بر اثر شکستگی ضعیف شده بود محکم میکند. وبه همین جهت درد بیمار تسکین می یابد.

کاربرد ورتبروپلاستی

ورتبروپلاستی برای درمان درد های ناشی از شکستگی های پوکی استخوان ،کاربرد دارد.
ورتبروپلاستی در بیمارانی که آنقدر پیر و ناتوان هستند که نمی توانند عمل جراحی باز مهره را تحمل کنند یا کسانی که استخوانهایشان برای جراحیهای ترمیمی مهره ها بسیار ضعیف است، بکار می رود.
ورتبروپلاستی همچنین برای درمان آسیب های ناشی از تومورهای بدخیم متاستازستون فقرات نیز کاربرد دارد.
افراد جوان که به پوکی استخوان ناشی از درمان دارویی استروئیدی یا اختلال متابولیکی مبتلا هستند،نیز کاربرد دارد.

کاربرد جراحی ورتبروپلاستی

سیمان جهت تزریق به مهره کمراز چه جنسی است؟

این سیمان شبیه خمیر دندان است و از جنس پلی متیل متاکریلت می باشد که همراه پودر باریم و یک حلال تزریق می شود.

تفاوت کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی

این عمل ها در نحوه انجام جراحی وهدف انجام جراحی بایکدیگر متفاوت می باشند.
درکیفوپلاستی ماده سیمانی سبب باسازی ستون فقرات شده درحالی که در ورتبروپلاستی ،ماده سیمانی باعث ثابت نگه داشتن ترک های مهره ها می شود.

عوارض جراحی ورتبرپلاستی

جدیدترین مقالات:

جراحی جمجمه

 

خطروعوارض جانبی ورتبروپلاستی وکیفوپلاستی

-در هر عملی که پوست در آن سوراخ یا بریده می‌شود، خطر عفونت وجود دارد.درصورت بروزعفونت با مصرف آنتی بیوتیک میتوان آن را درمان کرد.
-نشت سیمان تزریق شده، نشت سیمان معمولاً مشکل جدی ایجاد نمی‌کند، مگر آن که سیمان به سمت موقعیت‌های خطرناکی مانند کانال نخاعی یا رگ‌های ریه‌ها حرکت کند.
-از دیگر عوارض احتمالی ورتبروپلاستی می‌توان به عفونت، خونریزی، تشدید کمر درد و بروز علائم عصبی مانند بی‌حسی یا گزگز اشاره کرد. فلج نیز یکی از عوارض بسیار نادر تزریق سیمان در ستون فقرات به شمار می‌آید
-حدود ده درصد بیماران بعد از ورتبروپلاستی یا کیفوپلاستی دچار شکستگی‌های کمپرشن بیشتری می‌شوند. در این حالت درد بیماران معمولاً به مدت چند روز تسکین پیدا می‌کند، اما درد بعد از مدت کوتاهی دوباره عود می‌کند.
-ممکن است برخی افراد درمقابل داروها وسیمان تزریق شده حساسیت نشان دهند.