تنگی کانال نخاع هنگامی اتفاق می‌افتد که دهانه استخوانی اعصاب نخاعی (روزن) و یا نخاع (کانال مرکزی) تنگ شود. این باریک شدن ممکن است نخاع و یا اعصاب نخاعی شما را فشرده کند و در نقاط مختلف ستون فقرات ایجاد شود. تنگی کانال نخاعی نوعی بیماری است که بیشتر در افراد بالای 60 سال اتفاق می‌افتد و با افزایش سن بدتر می شود.

یک سری اعصاب نخاعی از قسمت پایین ستون فقرات به سمت پایین حرکت می کنند و به پاها ختم می شوند. وقتی ریشه های عصب (بخشی از عصب هنگام خروج از ستون فقرات) این اعصاب نخاعی تحریک یا فشرده شوند، درد پا ممکن است ایجاد شود. اگر عصب در نزدیکی مفصل ران، زانو یا پای شما فشرده شود، درد پا نیز ممکن است ایجاد شود.

اگر تا به حال از ناراحتی در کمر یا گردن خود رنج برده اید، می دانید که این درد چقدر می تواند ناتوان کننده باشد. ستون فقرات به طور همزمان ثبات و انعطاف پذیری را فراهم می کند تا بتوانید همه کارهای روزمره و فعالیت های خود را انجام دهید.

تنگی کانال نخاعی یک بیماری است که بیشتر در بزرگسالان 50 سال به بالا رخ می دهد که در آن کانال نخاع فرد شروع به باریک شدن می کند. این موضوع می تواند باعث درد و مشکلات دیگر شود.

کمردرد سبب بروز مشکلات زیادی برای فرد می شود و افراد را از انجام کارهای روزمره خود باز میدارد. دلایل مختلفی سبب بروز کمر می شود از مهم ترین این عوامل میتوان به آسیب به مهره های و دیسک های کمر و...اشاره کرد.

بسیاری از بیماران که تحت عمل جراحی تنگی کانال نخاعی قرار گرفته اند تا مدت ها نیاز به حمایت و مراقبت برای انجام فعالیت های روزانه دارند. شما را به خواندن این مقاله دعوت می نمایم تا با اقداماتی که باید پس از عمل جراحی تنگی کانال نخاعی صورت بگیرد تا بهبودی سریعتر انجام شود، آشنا شوید.

شیوع درد در ناحیه ستون مهره های کمر و گردن به دلیل قابلیت حرکت کردن که دارند بسیار شایع است. اما درمورادی ممکن است در ناحیه توراسیک ستون مهره ها نیز اختلالتی از قبیل، فتق دیسک توراسیک، تنگی کانال نخاعی توراسیک و... ایجاد شود.که دراین مقاله به بررسی کامل این اختلالات و راههای درمان آن پرداخته ایم.

لامینکتومی نوعی روش جراحی است که با برداشتن لامینای مهره اقدام به درمان انواع عارضه های ستون فقرات خواهند کرد،دراین جراحی با برداشتن لامینا کانال نخاعی وسیع شده و فشار از روی عصب برداشته می شود.

تنگی کانال نخاعی یعنی کاهش فضایی که نخاع در آن قسمت قرار دارد. و همین کاهش فضا سبب ایجاددرد در نواحی کمر و گردن می گردد.در این مقاله به شناسایی کامل این نوع اختلال ستون فقرات و راههای درمان آن پرداخته ایم.

تماس با ما

  • شماره تماس های ما02833229886 09379033165
  • آدرس مطب آدرس: قزوین چهاراه بوعلی ، بن بست ساحل ، ساختمان پزشکان عرفان
دکترعلیرضا شیخی
شماره تماس