دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
خطرات و عوارض احتمالی جراحی ورتبروپلاستیعمومی

خطرات و عوارض احتمالی جراحی ورتبروپلاستی

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

ورتبروپلاستی به طور گسترده ای یک روش نسبتاً بی خطر برای کاهش درد ناشی از شکستگی فشاری مهره ای در نظر گرفته می شود اما با این حال یک روش جراحی است و خطرات زیادی دارد. در حالی که میزان عوارض جراحی ورتبروپلاستی مهره ای کمتر از 4٪ تخمین زده شده است، برخی از خطرات می تواند جدی باشد و لازم است قبل از تصمیم گیری در مورد جراحی مورد بررسی قرار گیرد.

عوارض بالقوه جراحی ورتبروپلاستی

تمام جراحی هایی که در داخل بدن انجام می شود و شامل دارو می شود دارای برخی خطرات جدی از جمله عفونت، واکنش آلرژیک و خونریزی بیش از حد است. سایر عوارض بالقوه ورتبروپلاستی عبارتند از:

نشت سیمان استخوانی

این مشکل ممکن است هنگامی رخ دهد که سیمان استخوان به خارج از ترکهای شکستگی فشاری مهره نشت کند. خوشبختانه به ندرت عارضه ای در ارتباط با نشت سیمان استخوانی در خارج از محل شکستگی وجود دارد، به خصوص اگر مقدار آن کم باشد. با این وجود، ممکن است نشت سیمان استخوانی بر روی ریشه عصب یا نخاع وجود داشته باشد که می تواند باعث افزایش درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی و یا ضعف شود و همچنین احتمالاً باعث اختلال در عملکرد و حرکت شود. همچنین مواردی از ورود سیمان استخوانی به ورید مهره ای و ایجاد مشکلاتی مانند آمبولی ریوی (انسداد شریان در ریه) گزارش شده است.

عوارض ورتبروپلاستی

فلج شدن

ورتبروپلاستی در نزدیکی نخاع و سایر اعصاب مهم انجام می شود بنابراین یک خطا در قرار دادن سوزن می تواند به طور بالقوه منجر به آسیب شود که باعث ضعف و یا فلجی یک یا چند اندام شود.

عدم کاهش درد

بعضی اوقات ورتبروپلاستی علائم را بهبود نمی بخشد، حتی اگر هیچ خطا یا عارضه ای در طول عمل رخ ندهد.

این لیست کاملی از عوارض احتمالی ورتبروپلاستی نیست. همچنین هنوز مشخص نیست که آیا ورتبروپلاستی یا کیفوپلاستی خطر شکستگی های دیگر در ستون فقرات یا دنده ها را افزایش می دهد یا خیر، اما باور این است که بیماری که از پیش مبتلا به شکستگی پوکی استخوان بوده است در معرض شکستگی های بیشتری است.

عوامل خطر ورتبروپلاستی

بسیاری از عوامل می توانند خطر یک ورتبروپلاستی ناموفق را افزایش دهند، مانند:

تأخیر در رویه

اگر در طی 8 هفته از شکستگی اولیه، ورتبروپلاستی انجام نشود، احتمالاً تسکین درد قابل توجهی در مقایسه با روش های درمانی غیر جراحی ایجاد می شود. یک دلیل احتمالی ممکن است این باشد که شکستگی پس از چند ماه بهبود می یابد.

خطرات ورتبروپلاستی

کیفیت پایین تجهیزات فلوئوروسکوپی

یکی از مهمترین جنبه های ورتبروپلاستی، توانایی جراح در دیدن محل سوزن هنگام ورود به بدن و قرار گرفتن در قسمت آسیب دیده مهره است. برخی شواهد نشان می دهد که وقتی از تجهیزات فلوئوروسکوپی با کیفیت پایین استفاده می شود، مانند نسخه های قابل حمل که معمولاً در اتاق عمل بیمارستان یافت می شود، ممکن است میزان عوارض ورتبروپلاستی افزایش یابد.

شکستگی فشاری ناشی از سرطان

هنگامی که ورتبروپلاستی برای بهبود شکستگی های فشاری مهره ای ناشی از سرطان انجام شود، میزان عوارض حدود 10٪ است. برای مقایسه، میزان عوارض ورتبروپلاستی برای شکستگی های فشاری ناشی از پوکی استخوان تنها حدود 4٪ است.

 

منبع