منو

جراحی مغز

جراحی مغز به دلیل حساسیت بالای مغز یک عمل بسیار پیچیده و مهم است و از این روش جراحی عموما به منظور اصلاح و درمان اختلالات و آسیب های وارده شده به مغز بکار گرفته می شود.

اگر شما هم به تازگی تحت جراحی مغز قرار گرفته و یا به دلایلی نیاز به جراحی مغز دارید شما را به خواندن این مقاله دعوت می نمایم تا بیشتر با انواع روش های جراحی مغز و کاربردهای آن آشنایی پیدا کنید. مغز انسان با داشتن 1500 گرم وزن یک ارگان بسیار شگفت انگیز است به طوری که با بررسی و پردازش اطلاعات از دنیای بیرون کنترل کلیه عملکردهای بدن را برعهده دارد. دستگاه عصبی مرکزی شامل مغز و نخاع می باشد که مغز مرکز دستگاه عصبی است و توسط استخوانی به نام جمجمه محافظت می شود. این اندام حساس و پیچیده دائما در حال کار کردن است و حتی زمانی که شب ها خواب هستیم نیز مغزمان در حال کار کردن است. در صورتی که مغز آسیب ببینید، این آسیب ها بر توانایی مغز در برقراری ارتباط تاثیرگذاشته و میتواند بر روی بسیاری از فرآیندهای مختلف از جمله حس های مختلف، راه رفتن ، صحبت کردن و حافظه انسان موثر واقع شود. در صورتی که مغز انسان به صورت جرئی دچار آسیب های مغز شده باشد در این مواقع درمان به کمک داروهای مسکن صورت می گیرد. اما در صورتی که آسیب های وارده به مغز بسیار شدید باشد و بافت مغز را تحت تاثیر قرار دهد در این زمان بیمار نیاز به عمل جراحی مغز خواهد داشت تا بدین وسیله با ترمیم یا از بین بردن بافت آسیب دیده فشار وارده بر مغز را کاهش دهد. 


عمل جراحی خونریزی مغز (قسمت اول)

جراحی مغز چیست؟

دستگاه عصبی بدن دارای یک سیستم ارتباطی بسیار پیچیده است که امکان دریافت و ارسال حجم بالایی از اطلاعات را دارد. دستگاه عصبی را برحسب کارکرد آن به دو بخش دستگاه عصبی مرکزی و دستگاه عصبی محیطی تقسیم می کنند. دستگاه عصبی مرکزی شامل مغز و نخاع است که مغز انسان به عنوان مرکز فرماندهی دستگاه عصبی شناخته می شود. دستگاه عصبی محیطی مسیر ارتباطی بین دستگاه عصبی مرکزی و محیط داخلی و خارجی را برقرار می کند. دراین میان مغز در بدن انسان نقش مهمی درکنترل فعالیت بدن از قبیل راه رفتن، صحبت کردن، فکر کردن، عواطف و هیجان و... را برعهده دارد. در صورتی که بنا به هر دلیل ضایعه ای در مغز ظاهر شود اغلب جدی بوده و در اکثر مواقع برای درمان این ضایعات و آسیب ها چاره ای جز عمل جراحی وجود ندارد. جراحی مغز، به دلیل حساسیت بالای مغز یک عمل بسیار پیچیده و مهم است و از این روش جراحی عموما به منظور اصلاح و درمان اختلالات و آسیب های وارده شده به مغز بکار گرفته می شود. روش های متعددی برای جراحی مغز توسط جراح مغز و اعصاب صورت می گیرد که این روش ها بر اساس نوع ضایعه و محل درگیر در مغز متفاوت می باشد.

پرکاربردترین روش های جراحی مغز

پرکاربردترین روش های جراحی مغز شامل موارد زیر می شوند:

 • جراحی بیوپسی بافت مغز
 • جراحی کرانیتومی یا جمجمه بری
 • جراحی شانت گذاری
 • جراحی آندوسکوپیک از طریق بینی
 • جراحی نورواندوسکوپی کم تهاجمی

جراح مغز و اعصاب با برررسی و تشخیص نوع ضایعه بهترین روش جراحی را برای بیمار خود بر می گزیند. از روش های جراحی مغز میتوان در درمان اختلالاتی  همچون؛ برداشتن و حذف تومورهای مغزی - کلیپس کردن آنوریسم مغزی - تخلیه خونریزی ریزی ایجاد شده در مغز - حذف عفونت های ایجاد شده در مغز - حذف ضایعات غیر طبیعی در مغز - جراحی شکستکی جمجمه استفاده نمود.

نوع تشخیص مشکل مغزی

اصطلاح مشکل مغزی به هرگونه وضعیتی که ناشی از اختلال در عملکرد بخشی از مغز باشد، اطلاق می شود. از شایع ترین مشکلات مغزی عبارتنداز:

تومورهای مغزی:

به رشد غیر طبیعی توده هایی در مغز، تومورهای مغزی می گویند. تومورهای مغزی می تواند از خود مغز شکل بگیرند و به عنوان تومورهای اولیه شناخته می شوند و یا میتوانند از دیگر نقاط بدن به سمت مغز هجوم بیاورند که این نوع تومورها را با عنوان تومورهای ثانویه یا متاستاز می شناسند. درمان قطعی اکثر تومورهای مغزی به کمک جراحی مغز صورت می گیرد.

عفونت های مغزی:

مغز زمانی عفونی می شود که توسط حجم زیادی از میکروب ها، باکتری ها و ویروس مورد تهاجم قرار بگیرد. از جمله مهم ترین بیماری های عفونی میتوان به مننژیت، آنسفالیت، فلج اطفال وآبسه مغز اشاره کرد.

هیدروسفالی مغز

هیدروسفالی به معنای تجمع غیرعادی مایع مغزی و نخاعی در داخل جمجمه می باشد. افرایش مایع مغزی و نخاعی در مغز سبب وارد شدن فشار بر مغز و بزرگ شدن بطن های مغزی می شود.هیدروسفالی بیماری شایع در بین نوزادان و کودکان می باشد اما در برخی مواقع ممکن است بنا به دلایل نظیر آسیب به مغز در اثر تومورهای مغزی، وجود عفونت در دستگاه عصبی، خونریزی در مغز و وارد شدن ضربه و آسیب به مغز نیز در بزرگسالان نیز اتفاق بییفتد.

ضایعات عروقی مغز

عروق در مغز نیز نقش خونرسانی به بافت مغز و تخلیه خون را برعهده دارد.در صورتی که در یکی از دیوارهای عروق بیرون زدگی یا خونریزی ایجاد شود در این صورت گفته می شود عارضه ضایعه عروقی رخ داده است. از جمله مهم ترین ضایعات عروقی مغز میتوان به آنوریسم مغزی، AVM و ضایعه عروقی کاورنما اشاره کرد.

مشکلات مغزی غالبا خود را با علائمی از قبیل؛ سردردهای مداوم و ناگهانی نشان میدهند (سردردهایی که متفاوت از سردردهای معمولی است و با مسکن تسکین نمی یابد.). دومین عامل شایع در این شرایط اختلال در تعادل و هماهنگی ارگان های بدن می باشد. از عوامل دیگر می توان فراموشی و از دست دادن حافظه، دو بینی و از دست دادن بینایی، بی حسی و ضعف در اندام ها و بروز تشنج و رعشه نام برد. در چنین شرایطی برای پیشگیری از بروز عوارض جبران ناپذیر هر چه سریعتر باید به تشخیص و درمان این اختلالات پرداخت. تشخیص و درمان این اختلالات  توسط جراح مغز و اعصاب صورت می گیرد. جراح مغز ابتدا با برررسی علائم و با انجام معاینه فیزیکی و در نهایت به کمک انواع روش های تشخیصی نوع اختلال ایجاد شده را تشخیص داده و بهترین روش جراحی مغز را برای بیمار خود برمی گزیند.

مهم ترین روش های تشخیصی اختلالات مغزی

 • معاینه عصبی(جهت بررسی کنترل بینایی و شنوایی و تعادل بیمار)
 • تصویربرداری توسط سی تی اسکن
 • تصویربرداری از مغز بوسیله ام آر آی
 • نمونه برداری از مایع مغزی ونخاعی

روش های جراحی مغز

جراحی مغز به منظور کم شدن فشار داخل جمجمه و تسکین علائم بیمار انجام می شود. نوع و نحوه جراحی بستگی به عواملی از قبیل؛ نوع ضایعه مغزی - شدت ضایعه مغزی - محل قرارگیری ضایعه مغزی - سلامت عمومی بیمار - سن بیمار ارتباط دارد. جراحی مغز غالبا با یک نمونه برداری آغاز می شود. البته ناگفته نماند این روش بیشتر در تشخیص تومورهای مغزی بکار گرفته می شود. جراح پس از برداشت نمونه هایی از بافت مغز و ضایعه، نمونه های برداشت شده را جهت تشخیص دقیق برای بررسی دقیق تر به یک آسیب شناس ارسال میکند.جراحی نمونه برداری یا بیوسی به دو طریق جراحی باز و نمونه برداری سوزنی صورت می گیرد.

در روش نمونه برداری از طریق جراحی باز، جراح پس از برداشتن جمجمه به وسیله جراحی کرانیوتومی، تکه کوچکی از ضایعه یا تومور را جهت بررسی بیشتر به پاتولوژیست (آسیب شناس) اراده میدهد. از این روش نمونه برداری در تشخیص بسیاری از بیماری های مغز استفاده می شود. در صورتی که تومور یا ضایعه مغزی در جای حساسی از مغز قرار گرفته باشد در این صورت جراح مغز و اعصاب قبل از انجام جراحی مغز، با ایجاد برش کوچکی بر روی پوست سر  نمونه برداری سوزنی را به کمک دستگاه استرویوتاکسیک انجام می شود. البته ناگفته نماند از روش جراحی نمونه برداری بیشتر در تشخیص نوع تومور بکار برده می شود. بعد از انجام نمونه برداری و تشخیص علت دقیق ضایعه مغزی، عمل جراحی مغز بسته به نوع و شدت ضایعه انتخاب می شود.

جراحی مغز دارای انواع مختلفی است که این جراحی ها شامل:

جراحی تومورهای مغز:

 این نوع جراحی خود دارای انواع مختلفی است که بسته به نوع و شدت ضایعه، روش جراحی نیز متفاوت می باشد. جراحی کرانیوتومی، جراحی آندوسکوپی مغز از جمله جراحی هایی هستند که برای از بین بردن تومور های مغز بکار برده می شوند.

جراحی کرانیوسینوستوز:

نوعی روش جراحی مغز در کودکان است که از آن به منظور باز کردن درزهای جمجمه و کاهش فشار وارده به مغز استفاده می شود. با باز کردن زود هنگام درزهای جمجمه از طریق این جراحی می توان رشد مجدد مغز را فراهم آورد.

جراحی ضایعات عروقی مغز:

از این نوع روش جراحی می توان در درمان اختلالات عروقی از قبیل AVM، آنوریسیم مغزی و... استفاده نمود. به کمک این جراحی مغز میتوان از بروز سکته مغزی پیشگیری کرد.

جراحی آندوسکوپی مغز:

یکی از کم تهاجم ترین روش های جراحی مغز است که در آن به جای باز کردن جمجمه از دستگاه آندوسکوپ استفاده می شود تا از این طریق به بافت مغز راه یافته، ضایعه یا تومور ایجاد شده در مغز را حذف یا خارج کرد.

جراحی شانت گذاری هیدروسفالی

در این روش جراحی مغز از دستگاه به نام شانت که لوله ای منعطف و استریل شده است در زیر پوست سر قرار گرفته می شود تا از این طریق بتوان مایع اضافی را از مغز خارج کرد.

اما برخی جراحی های مغز نیز وجود دارند که نسبت به دیگر جراحی هایی که در پاراگراف بالا به آن اشاره شد کم ترین شایع بوده و در موراد محدود از این جراحی ها استفاده می شود این جراحی  ها شامل:

جراحی درد ( جهت از بین دردهای مقاوم به درمان های طبی )

جراحی مغز و اعصاب عملکردی( جهت از بین بردن اختلالات حرکتی و عملکردی)

جراحی اختلالات روانپزشکی( درمان بیماری وسواس اجباری و افسردگی مزمن)

جراحی صرع( برای درمان صرع های مقاوم به دارو)

پرکاربردترین روش های جراحی مغز

از جمله پرکاربردترین روش جراحی مغز می توان موارد زیر را نام برد.

 • جراحی کرانیوتومی
 • جراحی کم تهاجمی آندوسکوپیک اندونازال(درمان تومورهای مغزی هموچون تومور هیپوفیز)
 • جراحی نوروآندوسکوپی کم تهاجمی( درمان تومورهای مغزی در نزدیکی پایه جمجمه)
 • جراحی شانت گذاری( درمان هیدروسفالی)
 • جراحی میکروسکوپی(درمان تومور های خوش خیم و سطحی)

نحوه و چگونگی عمل جراحی مغز

زمان عمل جراحی مغز بسته به نوع عمل جراحی متغیر است و بین دو تا شش ساعت جراحی مغز به طول می انجامد. در صورتی که عمل جراحی مغز ساده تر باشد همچون شکستگی جمجمه، خونریزی مغزی، عمل جراحی دو ساعت بیشتر طول نخواهد کشید. اما در جراحی های پیچیده تر همچون AVM و آنوریسم مغزی، زمان بیش از پنج ساعت به طول می انجامد. همچنین عمل جراحی مغز وابسته به نوع بیماری است. جراحی مغز عموما تحت بیهوشی عمومی، نوع و نحوه انجام روش های جراحی مغز با یکدیگر متفاوت هستند این جراحی ها شامل موارد زیر می باشد.

جراحی کرانیوتومی

از این روش عموما برای درمان اختلالات مغزی همچون تومورهای مغزی و ضایعات شدید مغزی استفاده می شود. برای انجام این نوع جراحی مغز، جراح پس از مشخص کردن محل دقیق ضایعه، با استفاده از ابزارهای خاصی شکاف هایی در پوست سر و جمجمه ایجاد می کند. در این مرحله پس از برداشته شدن استخوان، جراح اقدام به برداشتن ضایعه ایجاد شده خواهد کرد. در مرحله آخر جراح به کمک گیره های کوچکی، تکه جمجمه ای که برداشته شده است را در جای خود قرار می دهد. بسته به قسمتی از جمجمه که برداشته می شود، جراحی کرانیوتومی مختلفی وجود دارد که شامل:

 • جراحی کرانیوتومی بیفرونتال( به منظور برداشتن تومورهای سخت در ناحیه جلویی مغز)
 • جراحی کرانیوتومی سوپرا اوربیتال یا کرانیتومی ابرو ( این نوع جراحی مغز با برش در ناحیه ابرو صورت می گیرد)
 • جراحی کرانیوتومی سوراخ کلید( جزو کم تهاجمی ترین جراحی های کرانیوتومی)
 • جراحی کرانیوتومی اوربیتوزیگوماتیک( برای جراحی اختلالاتی که در پایه جمجمه قرار دارد)
 • جراحی کم تهاجمی آندوسکوپیک اندونازال

جراحی اندوسکوپی مغز نوعی روش جراحی مغز است که در آن بیمار پس از جراحی درد کمتری نسبت به جراحی باز احساس می کند و جراحی بدون نیاز به برس و توسط دستگاه آندوسکوپ انجام می شود. برای انجام این جراحی، لوله نازکی که حاوی دوربینی است را از طریق بینی و سینوس ها به سمت مغز فرستاده می شود.

جراحی نورواندوسکوپی

در این روش دستگاه آندوسکوپ از طریق سوراخ کوچکی در جمجمه وارد مغز می شود. همچنین به کمک این روش میتوان اقدام به نمونه برداری از تومور نیز کرد.

جراحی شانت گذاری

 از این جراحی برای درمان هیدروسفالی و تخلیه مایع مغزی و نخاعی استفاده می شود. شانت در واقع لوله نازک و بسیار انعطاف پذیر است که در این روش جراحی مغز ، جراح با قرار دادن یک سر این وسیله داخل بطن مغز و سر دیگر آن داخل شکم، اقدام به تخلیه مایع مغزی و نخاعی اضافی می کند.

جراحی میکروسکوپی مغز

برای انجام این روش جراحی از میکروسکوپی با قدرت و بزرگنمایی بالا استفاده می شود. دستگاه میکروسکوپ سبب بزرگنمایی بافت مغز شده به همین جهت با مشخص شدن ضایعه مغزی از بافت سالم، جراحی به کمک لیزر و ابزارهای کوچک انجام می شود.

مدت زمان بهبودی پس از جراحی مغز

بیماری که مورد جراحی مغز قرار گرفته است پس از جراحی مغز مدت زمان کوتاهی به هوش می آید. بیمار پس از عمل جراحی به مدت چندین ساعت در آی سی یو قرار می گیرد. قرارگیری وضعیت مناسب سر در بیمارانی که مورد عمل جراحی مغز قرار گرفته اند، بسیار مهم است و حتما باید سر بیمار بالاتر قرار بگیرد تا تخلیه وریدی مغز بهتر انجام شود. در صورتی که هیچ خطری بیمار را تهدید نکند و وضعیت بیمار در حالت ثابت بماند، پزشک اجازه انتقال بیمار به بخش را خواهد داد. در این مدت بیشتر بیماران قادر نیستند موقع راه رفتن تعادل خود را حفظ کنند و ممکن است زمین بخورند و آسیب مغزی یا اسکلتی پیدا کنند. به همین جهت نیاز به همراهی و حمایت اطرافیان را دارند. در این مدت، نوع تغذیه و دیگر اقدامات با صلاحدید پزشک انجام می شود. پس از اینکه بیمار فعال شد و هوشیاری کامل را بدست آورد، و قادر بود ادرار خود را کنترل کند و به راحتی غذای خود را بخورد، دستور ترخیص داده می‌شود اما پس از آن، مصرف مرتب داروها ضروری است.

دوران نقاهت و مدت زمان بهبودی پس از جراحی مغز وابسته به عواملی همچون:

 • محل قرار گیری ضایعه مغزی
 • نوع عمل جراحی مغز
 • سن وسلامت عمومی بیمار

متفاوت می باشد. اما به طور کلی میتوان گفت متوسط زمان بهبودی حدودا دو هفته می باشد. همچنین بیمار باید برای بررسی محل زخم و ارزیابی پانسمان ها، ده روز پس از عمل جراحی به جراح خود مراجعه کنید.

عوارض جراحی مغز

جراحی مغز در بیشتر مواقع سبب نجات جان بیمار می شود. اما  این عمل جراحی همچون دیگر جراحی ها با عوارضی همراه است. این عوارض در روزهای اول پس از جراحی مغز شدیدتر هستند و با گذشت زمان عوارض پس از جراحی کم تر می شود. معمولا این جراحی ها در بیشتر بیماری های مغزی که با جراحی همراه است شایع است که در ادامه آنها را مطرح خواهیم کرد.

اختلال در راه رفتن

 روز بعد از جراحی به بیمار آموزش داده میشود تا چطور بتواند در تخت یا روی صندلی بنشیند و چطور توسط عصای زیر بغل یا واکر راه برود یا چطور اندامها و مفاصلش را حرکت دهد تا از خشکی آنها جلوگیری شود. اختلال دیگر در این بیماران ضعیف شدن عضلات و اندام ها می باشد. این افراد باید تحت مراقبت های فیزیوتراپ قرار بگیرند تا به آنها برنامه خاصی داده شود تا بدین وسیله قدرت عضلات را تقویت نمایند.

دردهای بعد از جراحی مغز

اکثر بیماران چندین روز پس از انجام عمل جراحی، دردهایی را در نواحی مختلف بدن احساس می کنند. البته شدت درد بسته به تحمل بیمار و نوع عمل جراحی صورت گرفته می باشد. درمان این دردها در بیمارستان بوسیله تزریق مسکن های قوی صورت می گیرد. پس از مرخص شدن از بیمارستان نیز، جراح برای تسکین دردهای حاصل از جراحی برای بیمار مسکن های خوراکی تجویز می نماید.

گیجی و توهم بعد از جراحی مغز

گیجی و توهم به علت داروهای بیهوشی یا به علت کم خونی ناشی از خونریزی حین عمل است. حالت گیجی بیمار به تدریج بهبود میابد. همچنین در بیشتر موارد ممکن است بیمار دچار سردرد شود. سردردها بعد از جراحی مغز امری طبیعی می باشد به شرطی که بیش از دو هفته طول نکشد. جراح برای تسکین سردردهای بعد از جراحی به شما  مسکن های قوی تجویز می نماید.

خونریزی بعداز جراحی

یکی از خطرناکترین عوارض بعد از جراحی مغز، لخته شدن خون در مغز و بروز خونریزی در مغز می باشد. خونریزی بعد از عمل، بسیار نادر است. اما در صورتی که اتفاق بیفتد، میتواند به دلیل بالا رفتن فشار در حین جراحی باشد.

فراموشی بعد از جراحی مغز

این عارضه بیشتر در افراد مسن که تحت جراحی مغز قرار گرفته اند، اتفاق می افتد. فقدان حافظه بعد از جراحی ممکن است اثر جانبی بیهوشی عمومی باشد یا حتی ممکن است ناشی از آسیب به بافت مغز باشد. اگر فردی که مورد عمل جراحی مغز قرار گرفته است از مشکلات حافظه رنج ببرد، دارو درمانی همراه با تغییرات مرتبط با سبک زندگی می‌تواند در درمان اختلال عملکرد شناخت بعد از جراحی کمک کننده باشد.

مشکلات دراز مدت

یکی از جراحی های مغز که با عوارض زیادی همراه است، جراحی تومورهای مغزی است. در صورتی که جراحی تومور مغزی داشته باشید، بسته به محل تومور ممکن است، بیمار با اختلالات مزمن گفتار یا ضعف دست یا پا مواجه شود. برخی بیماران به طور کامل بهبود می‌یابند، البته بهبودی کامل زمان‌بر است. اما متاسفانه برخی از  این بیماران نیز هرگز به سطح فعالیت قبل از عمل برنمی‌گردند. برای رفع یا کاهش عوارض بلند مدت جراحی، پزشک شما گزینه های درمانی متفاوتی را پیش پایتان خواهد گذاشت.

در صورت که عوارض زیر بیش از دو هفته به طول انجامید، حتما پزشک را در جریان بگذارید.

 • بی اختیاری در ادرار و مدفوع
 • گیج بودن طولانی مدت بیمار
 • اختلال در صحبت کردن
 • خواب آلودگی بیش از حد و پایین آمدن سطح هوشیاری
 • تغییرات خلق و خلو وشخصیتی
 • ناتوانی و ضعف شدید

مراقبت های پس از جراحی مغز

بعد از عمل جراحی مغز بیمار برای مدتی نیاز به حمایت و مراقبت خواهد داشت. پزشک قبل از ترخیص بیمار اکثر روش های مراقبت و اقدامات لازم جهت بهبودی بهتر را برای شما توضیح خواهد داد. این مراقبت ها شامل موارد زیر می باشد.

 • تعویض پانسمان ها

پانسمان ها در محل جراحی روزانه باید تعویض گردد. این کار حتما باید توسط پرستار انجام می شود تا بروز عفونت پیشگیری کرد. محل زخم را تمیز و خشک نگه دارید. پس از دو تا پنج روز به شما اجازه حمام رفتن داده می شود.

 • تغذیه بعد از جراحی مغز

اکثر بیماران بعد از جراحی مغز تمایلی به غذا خوردن ندارند، البته این موضوع کاملا طبیعی است زیرا از جمله عوارض بعد از جراحی کم اشتهایی، حالت تهوع و استفراغ می باشد که تمام این علائم غذا خوردن را برای بیمار سخت خواهد کرد. اما باید این نکته را تاکید کنم که تغذیه نقش زیادی در بهبودی سریعتر بیمار دارد و رژیم غذایی بیمار از همان روز جراحی آغاز می شود. رژیم غذایی بیمارانی که مورد عمل جراحی قرار گرفته اند باید سرشار از پروتئین باشد تا انرژی مورد نیاز بیمار تامین شود علاوه بر آن استفاده از میوه ها و سبزیجات جهت پیشگیری از یبوست نیز بسیار پیشنهاد می شود.

پیگیری برنامه توانبخشی

بیمارانی که تحت جراحی مغز گرفته اند غالبا پس از عمل در راه رفتن و صحبت کردن دچار اختلال  هستند. متخصصین طب فیزیک و فیزیوتراپ و متخصصین کاردرمانی و متخصص آسیب شناس کمک زیادی به این افراد خواهند کرد. به این صورت که متخصص کاردرمانی توانایی بیمار را برای انجام فعالیت‌های ظریف و کاربردی، مانند لباس پوشیدن، استحمام و رعایت بهداشت فردی تقویت می کند. متخصص آسیب شناسی زبان و گفتار اختلال‌های مربوط به زبان، گفتار و تفکر را ارزیابی و درمان مناسب را توصیه می‌کند و به بیمارانی که دچار اختلالات بلع هستند، نیز کمک می‌کند.

خطرات جراحی مغز

خطرات ناشی از جراحی مغز عبارتنداز:

عفونت ناحیه مورد جراحی

عفونت زخم جراحی جزو رایج ترین خطرات بعد از جراحی مغز می باشد و همین موضوع بیمار را مجبور خواهد کرد مدت زمان بیشتری را در بیمارستان بستری بماند. عفونت در محل زخم عموما خود را به صورت تخلیه ترشحات سفید رنگ از محل زخم نشان می دهد. برای پیشگیری از بروز عفونت در محل زخم، پانسمان ها باید مکررا تعویض شود و محل زخم تمیز و بدون آلودگی نگهداری شود.

کاهش سطح هوشیاری بعد از جراحی مغز

مغز در بدن انسان وظیفه حفظ هوشیاری را برعهده دارد. زمانی که آسیبی به بافت مغز وارد شود ممکن است فرد هوشیاری خود را از دست بدهد. یکی از عوارض خطرساز بعد از جراحی مغز، از دست رفتن سطح هوشیاری است که در این صورت توانایی فرد در بیداری و هوشیاری مختل می شود.

وارد شدن آسیب به اعصاب صورت

احتمال آسیب دیدن اعصاب بوسیله چاقوی جراحی در حین عمل جراحی مغز بسیار بالاست. در این صورت بیمار قادر به حرکت دادن اجزای صورت خود نخواهد بود. این مشکل ممکن است به صورت دائمی یا موقت باشد اما در اکثر مواقع آسیب دیدگی اعصاب ترمیم می پزیرد.

ورم مغز

ورم مغز به معنای افزایش فشار داخل مغز می باشد که ممکن است به دلایل مختلفی همچون تومورهای مغزی، بیمارهای عفونی در مغز و خونریزی و سکته مغزی بروز یابد. اما در اغلب موارد ممکن است بعد از جراحی تومورهای مغزی همچنان تورم در بافت مغز باقی بماند یا دوباره اتفاق بیفتد. علت بروز تورم بعد از جراحی مغز ، به دلیل کشیدگی پوست در حین جراحی مغز می باشد؛ که این نوع تورم پس از دو هفته بهبود می یابد. اما در صورتی که علت تورم به دلیل تجمع مایع مغزی ونخاعی و عفونت در زیر پوست باشد نیاز به اقدامات اساسی خواهد داشت.

تشنج

یکی از شایع ترین علائم اختلالات مغزی بروز تشنج است. به هر حال اغلب بیماران مبتلا به مشکلات مغزی چه قبل چه بعد از عمل ممکن است دچار تشنج بشوند. برای پیشگیری از بروز حملات تشنجی، افرادی که مورد جراحی مغز قرار گرفته اند باید به مدت کوتاهی داروهای ضدتشنج استفاده نمایند.

جراحی جمجمه جراحی تومورهای مغزی
جدیدترین مقالات جراحی مغز
نمونه های عمل جراحی مغز