دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
التهاب شبکه عصبی بازویی براکیالبیماری های دستگاه عصبی محیطی

التهاب شبکه عصبی بازویی براکیال

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۵ شهریور ۱۳۹۸

التهاب شبکه بازویی چیست؟

آسیب شبکه بازویی (براکیال) یا آمیوتروفی نورالژیک، وضعیتی است که در آن عصب‌های واقع در اندام‌های فوقانی بدن خصوصا دست‌ها، بازو و شانه‌ها ملتهب می‌شوند. عصب‌های واقع در شانه‌ها، بازوها دست‌ها شبکه‌ای را بنام شبکه‌ی براکیال (شبکه‌ی عصبی) تشکیل می‌دهند که از طناب نخاعی شروع و تا شانه و بازو کشیده می‌شود. التهاب شبکه‌ی عصبی می‌تواند منجر به دردی بی امان در شانه‌ها شود و وقتی درد برطرف شود، شانه‌ها و بازوها دچار ضعف شدیدی می‌شوند و حرکت دادن آن برای فرد دشوار خواهد بود.

التهاب شبکه  بازویی

دلایل وعلل تشکیل التهاب شبکه عصبی بازو

دراثروارد شدن ضربه درحین زایمان
اختلالات خود ایمنی
التهاب یا عفونت شبکه عصبی براکیال
جهش ژنتیکی
وارد شدن آسیب به عصب هایی که از ستون فقرات می گذرند از جمله پرت شدن ازارتفاع و یا آسیب های ورزشی
وجود تومور که به عصب فشار وارد می کند.
وجود یک علت ویروسی

التهاب شبکه بازویی در نوزادان

اکثر آسیب های شبکه بازویی در حین زایمان وتولد نوزاد ایجاد می گردد،به این نوع آسیب فلج زایمانی نیز می گویند.که سبب آسیب عصبی به ناحیه براکیال بازو می گردد.

علائم التهاب عصب بازویی

لنگش و فلج بازو
فقدان کنترل عضلات بازو
عدم کنترل عضلات دست و یا مچ
بی حسی در عضلات بازو و یا دست
درد شدید در ناحیه بازو وشانه
ضعف و خواب رفتگی مکرر عضلات بازو

تشخیص التهاب عصب بازویی

پزشک متخصص با پرسیدن برخی سوالات از قبیل، چه زمانی علائمتان شروع شده ، آیا قبلاً هم چنین وضعیتی را داشته اید، آیا شخص دیگری در خانواده همین وضعیت را دارد، آیا اخیراً آسیبی به شانه وارد شده است یا خیرو...وبا انجام معاینه فیزیکی و سنجش دامنه حرکت شانه ها ،به احتمال زیاد به تشخیص این بیماری دست پیدا می کند.دراین میان انجام آزمایش خون وانجام عکس رادیوگرافی ،ام آر آی و سی تی اسکن جهت بررسی ساختار داخلی شانه و تایید نهایی این اختلال بکار می رود.

درمان التهاب عصب بازویی

با تشخیص به موقع و درمان متناسب شانس بهبودی کامل بیمار بیشتر خواهد بود و برای درمان این وضعیت ممکن است به همکاری گروهی از متخصصان نیاز باشد. جراحان ارتوپد، متخصصین مغز و اعصاب، متخصصان بیماری‌های عصبی-عضلانی، متخصصین اطفال با همکاری یکدیگر بهترین راه درمان را درمان مقابله با این بیماری فرامیگیرند..از جمله این راههای درمان میتوان به :

درمان التهاب بازویی

مصرف دارو

از جمله راههای مدیریت و تسکین درد میتوان به استفاده از داروهای مسکن وداروهای ضدالتهابی اشاره کرد،دراین میان ممکن است پزشک برخی داروهای کورتیکوستروئید درموارد حاد نیز تجویز کند.

درمان های توانبخشی

دراین روش از تکنیکهای بخصوصی شامل تمرینات مستقیم و غیرمستقیم جهت بهترشدن عملکرد بیمار و تسکین علائم استفاده می شود.اما این نکته را باید اشاره کرد که تمرینات حتما باید زیر نظر پزشک و فیزیوتراپیست انجام گیرد زیرا در موارد حاد موجب بدتر شدن درد بیمار خواهد شد.

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراحی مغز و اعصاب

تحریک الکتریکی عصب پوست

روشی است که در طی آن تکانه‌های الکتریکی از روی پوست برای کنترل درد به عصب منتقل می‌شوند و با تغییر یا مسدود کردن انتقالات عصبی موجب کاهش درد می‌شود.

جراحی التهاب عصب بازو

درصورتی که علائم بیماری پس از دوسال با هیچ یک از روش های بالا بهبود نیابد،پزشک انجام عمل جراحی را برای بیمار تجویز می کند.
عمل جراحی شامل روشی به نام انتقال عصب می باشد که سبب اصلاح عصب های آسیب دیده شده تا عملکرد نرمال خود را از سر بگیرند.