دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
جراحی ناهنجاری کیاری (ناهنجاری فتق مخچه )عمل مغز - brain surgery

جراحی ناهنجاری کیاری (ناهنجاری فتق مخچه )

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

سندروم کیاری 

سندروم کیاری یا ناهنجاری کیاری در مواردی فتق مخچه نیز شناخته می شود این ناهنجاری  نوعی اختلال در ساختار مخچه می باشد که سبب بروز مشکلاتی درعملکرد مخچه ،ساقه مغزونخاع خواهد شد.این ناهنجاری مربوط به شکل ناقص و پایین آمده بخش مهمی از مخچه به درون سوراخ فورامن مگنوم گردن می شود و سبب فشار بر این نواحی خواهد شد.

ناهنجاری کیاری مخچه

دلایل بروز سندروم کیاری

این ناهنجاری سبب تورفتگی فضای استخوان در انتهای جمجمه می باشد که عموما دراثر نقایص ساختاری در مغز وطناب نخاعی در دوران جنینی ظاهر می شود.این نقاص عموما درطی دوران رشد جنینی رخ می دهد ومعمولا به خاطر جهش های ژنتیکی یا کمبود برخی مواد غذایی دررژیم غذایی مادر دردوران بارداری می باشد.این بیماری به ندرت دردوران زندگی و بعداز تولد رخ می دهد،اما دربرخی از تیپ هااین عارضه در کودکان نیز ظاهر می شود وهنگامی ظاهر می شود که مایع مغزی ونخاعی به دلایلی همچون صدمه وعفونت بیش از حد معمول تخلیه شود.

راههای تشخیص ناهنجاری کیاری

معمولا افراد مبتلا به این ناهنجاری علائم آشکاری ندارند و اکثر افراد حتی نمی دانند که به این ناهنجاری مبتلا هستند تاوقتی که به طوراتفاقی در یک عکس برداری این اختلال مشخص می شود.اما درمواردی نیز ممکن است فرد با بروز برخی علائم مشکوک به بیماری کیاری باشد،پزشک یک معاینه ی فیزیکی جهت دست یابی کامل به علت علائم انجام خواهد داد.به کمک معاینه میتوان پزشک میتواند عملکرد برخی موارد همچون ،تعادل ،لامسه و حواس را بررسی کند.
انجام برخی آزمایشات تصویربرداری جهت دستیابی وتشخیص دقیق بیماری بکار می رود.این آزمایشات شامل:
-عکس برداری رادیولوژی
-انجام سی تی اسکن و ام آرآی می باشد.

ناهنجاری کیاری

راههای درمان سندروم کیاری

درصورتی که این عارضه هیچ گونه اختلالی را در عملکرد وانجام فعالیت های روزانه وارد نکند،روش درمانی خاصی برای درمان این عارضه بکار نمی رود.وفقط داروهای مسکن جهت درمان برخی سردردها بکار می رود.درمواردی داروهای شل کننده عضلات وگردنبند نیزاستفاده می شود.
اما درصورتی که این بیماری درعملکرد و فعالیت های روزمره اختلال ایجاد کند .انجام عمل جراحی تنها درمانی است میتوان جهت برطرف نمودن علائم این اختلال بکاربرد.جراحی برای هردو تیپ ناهنجاری بکار گرفته می شود.

جراحی ناهنجاری کیاری یا فتق مخچه

هدف از جراحی برطرف کردن فشار از روی مغز و طناب نخاعی وبازگرداندن جریان طبیعی مایع مغزی نخاعی در اطراف و یا در میان آن ناحیه می باشد. که قبل از انجام عمل جراحی بیمار از نظر انواع بیماری ها از قبیل هیدروسفالی و ناپایداری گردن بررسی می گردد.درصورتی که یکی ازبیماری های نامبرده وجود داشته باشد.به احتمال زیاد با درمان این اختلالات دیگر نیاز به درمان این سندرم نخواهیم داشت.

انواع جراحی های ناهنجاری کیاری

جراحی لامینوکتومی نخاع

دراین جراحی،بخشی ازپوشش بالایی استخوان وبخش قوس دارکانال نخاعی برداشته شده و سبب کاهش فشار روی طناب نخاعی و ریشه های عصبی می شود.

الکتروکوتر

دراین جراحی از جریان های الکتریکی با فرکانس استفاده می شود که سبب جمع کردن قسمت پایینی مخچه خواهد شد.

جدیدترین مقالات:

جراح دیسک کمر

جراحی ناهنجاری کیاری

جراحی رفع فشار حفره خلفی

در این نوع جراحی،بخش کوچکی از انتهای جمجمه و بخش هایی از ستون فقرات برداشته می شود.همچنین ممکن است جراح بخش هایی از سخت شامه را جهت فراهم کردن جریان مایع مغزی ونخاعی بازتر وعریض ترکند.

جراحی هیدروسفالی

درصورتی که بیماری هیدروسفالی کودک تشخیص داده شود با انجام عمل جراحی هیدروسفالی همچون شانت گذاری مغزی میتوان برای اصلاح مشکلات مرتبط با کیاری بکاربرد.