دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
در درمان سیاتیک، دارو ممکن است پاسخگو نباشدبیماری های دستگاه عصبی مرکزی

در درمان سیاتیک، دارو ممکن است پاسخگو نباشد

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۷ شهریور ۱۳۹۹

در انگلستان موسسه ملی بهداشت و درمان (NICE) مسیر خود را یافته است، استفاده از دارو برای درمان سیاتیک کمتر رواج پیدا می کند. در مجموعه ای از توصیه های تازه منتشر شده، NICE رهنمودهای سال 2016 خود را با به روز کرده است که استفاده از چندین کلاس دارو را رد می کند. این دستورالعمل ها این سوال را به وجود می آورد: آیا جوامع ستون فقرات آمریکای شمالی توصیه های مشابهی را اتخاذ می کنند؟

برخی از پزشکان باور دارند که استفاده از دارو برای درمان سیاتیک رویکرد بدی نیست. متیو سدگلی، پزشک متخصص در موسسه ارتوپدیک MedStar، مستقر در بالتیمور، می گوید: "پزشکی غرب اخیراً در مورد کمردرد کارهای ضعیفی انجام داده است." "من اینکه این دستورالعملها بر فیزیوتراپی تأکید دارند را دوست دارم."

به طور خاص، پیش نویس دستورالعمل می گوید که "به افراد مبتلا به سیاتیک حاد یا مزمن نباید گاباپنتینوئید [یک گروه دارویی که در اصل برای درمان تشنج ساخته شده است]، داروهای ضد صرع دیگر، کورتیکواستروئیدهای خوراکی یا بنزودیازپین ها تجویز شود " و همچنین مصرف مواد مخدر توصیه نمی شود. این رهنمودها اضافه می کنند که "هیچ مدرکی در مورد اثر مثبت استفاده از داروهای ضد افسردگی برای سیاتیک وجود ندارد، اگرچه این داروها برای این بیماری تجویز می شوند و ممکن است در بعضی از افراد مفید باشند."

 

استفاده از دارو در درمان سیاتیک

دارو از جمله روش هایی است که می توانید برای درد سیاتیک امتحان کنید. گزینه ها شامل داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID)، گاباپنتینوئیدها، کورتیکواستروئیدها و بنزودیازپین ها هستند. اوپیوئیدها گرچه برای انواع مختلف درد در ایالات متحده بیش از حد تجویز شده اند، اما برای درد عصبی مانند سیاتیک کاربرد زیادی ندارند و برای اکثر پزشکان تجویز آن نتایج چندان جالبی نداشته است.

یک آزمایش در سال 2017 در مورد پرگابالین - نوعی گاباپنتینوئید - که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، نشان می دهد که این دارو از شدت درد پا مرتبط با سیاتیک، در مقایسه با دارونما، در طی هشت هفته به طور قابل توجهی نمی کاهد و همچنین موارد دیگر را به طور قابل توجهی بهبود نمی بخشد. بعلاوه، بروز عوارض جانبی مانند گیجی، سرگیجه و خواب آلودگی در گروه پرگابالین به طور قابل توجهی بیشتر از گروه دارونما بود.

بنابراین، برای بیماران این سوال پیش می آید: چگونه می توانم درد سیاتیک را به بهترین شکل درمان کنم و آیا دارویی وجود دارد که ارزش امتحان کردن برای کاهش درد عصب سیاتیک را داشته باشد؟

 

روش های درمان سیاتیک

فهیم اکرم ساندو، مدیر جراحی ستون فقرات در بیمارستان MedStar Georgetown، می گوید که وقتی صحبت از درد حاد می شود، او داروهایی مانند NSAID بدون نسخه و گاباپنیتوئیدهای بدون نسخه را توصیه می کند. او می گوید: "من همچنین دوره های مختصری از استروئیدهای خوراکی را هنگامی که کسی درد حاد دارد ارائه داده ام." "اینها همه رویکردهای معمول است."

با این حال، دکتر ساندو موافقت است که عوارض جانبی گاباپنتینوئیدها بیشتر از فواید آن است و او آنها را فقط برای درد حاد تجویز می کند. وی توضیح می دهد: "روش دیگر تزریق استروئید به عصب است." "تصور من این است که استروئیدهای خوراکی خفیف مفید هستند، اما به ندرت راه حل مناسبی هستند."

 

فیزیوتراپی برای سیاتیک

دکتر شیروکوبرود هنگامی که بیمار مبتلا به سیاتیک را معالجه می کند، ابتدا به بررسی این می پردازد که چه چیزی وضعیت را بدتر می کند و در چه حالتی بیمار ممکن است قسمت زیادی از روز خود را سپری کند. وی توضیح می دهد: "اعصاب بیماران تحریک شده و سیگنال " خطر "را به مغز می فرستد. "این ممکن است خود را به صورت گزگز همراه با درد نشان دهد - بدن سعی می کند خود را در برابر درد محافظت کند."

هنگامی که دکتر شیروکوبرود منبع تحریک را شناسایی کرد، برای حساسیت زدایی با بیمار همکاری می کند. وی می گوید: "این کار به معنای به چالش کشیدن عصب به روشی ایمن است." وی افزود: "سرعت بهبود وضعیت به حاد یا مزمن بودن آن بستگی دارد. سطح درد در موارد حاد بالاتر است، اما معمولاً درمان آن آسان تر است. هرچه سریعتر مداخله کنید، شانس بیشتری برای درمان خواهید داشت. "

دکتر شیروکوبرود می گوید، چند روز اول فیزیوتراپی با هدف تسکین درد سیاتیک به عنوان مسکن طراحی شده و باعث آرامش سیستم می شود. وی می گوید: "بدن به طور كلی ظرف چهار هفته و بدون دارو كار خود را انجام خواهد داد."

 

سایر درمان های محافظه کارانه سیاتیک

دکتر ساندو در حالی که یک جراح است، ترجیح می دهد تا حد امکان سیاتیک را بدون جراحی درمان کند. وی می گوید: "اگر به دلیل فشرده سازی عصب نشانه ضعف قابل توجهی در پا وجود داشته باشد، ممکن است جراحی استفاده شود." "اگر بی حسی در اطراف کشاله ران وجود داشته باشد و بر عملکرد روده یا مثانه تأثیر بگذارد، می تواند به وضعیت اضطراری تبدیل شود."

در غیر این صورت، دکتر Sandhu می گوید، "ما تمایل داریم که سیاتیک را محافظه کارانه مدیریت کنیم. اگر بعد از شش تا هشت هفته بدون بهبود باشد، جراحیی می تواند منطقی باشد. "

در مورد دستورالعمل های جدید NICE، دکتر ساندو می گوید در سیستم پزشکی ایالات متحده وضعیت متفاوت است. وی گفت: "انگلیس سیستمی دارد كه به آنها اجازه می دهد مداخلات و نتایج را ردیابی كنند، بنابراین توصیه ها براساس داده ها است." "وقتی کسی وارد مطب من می شود، طبیعی است که بخواهیم به او کمک کنم تا از درد خود خارج شود. داشتن دستورالعمل هایی برای دنبال کردن بسیار مفید است. "