دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
جراحی تنگی شديد نخاع گردنعمومی

جراحی تنگی شديد نخاع گردن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۷

ديسك گردن چگونه پاره ميشود؟

پارگی دیسک با بالا رفتن سن یا آسیب های وارده اتفاق می افتد.با پاره شدن دیسک مواد ژله ای داخل بالشتک هایی که بین مهره ها وجود دارد بیرون می زند و در ستون فقرات سرازیر شود که این امر باعث درد و تورم می شود. - 
ایا می دانید شيوع پارگي ديسكهاي گردن رو به افزايش است ؟بدلائل متعددي كه سر دسته آنها تغيير سبك زندگي،كار زياد با موبايل لب تاپ وساير وسائل الكترونيكي ميباشند اين بيماري هر روز عده بيشتري را مبتلا مينمايد بيماري بسيار ساده و در مراحل اوليه بسيار راحت قابل درمان است وليكن آنهنگام كه بيمار دير مراجعه مينمايد و يا پزشك دير تشخيص صحيح را پيدا ميكند و بدتر از همه آنگاه كه ترس از جراحي بيمار را به دام شيادان مياندازد نتيجه آن ميگردد كه بيمار در أوج شدت بيماري و با ضعف چهاراندام مراجعه نموده و چالشي سخت در مقابل جراح إيجاد مينمايد.

 

فهرست محتوا

Discrupture

 

تنگی کانال نخاع گردن چیست؟

یک فضای استخوانی در اطراف نخاع گردن وجود دارد که شامل هفت مهره گردنی است با کم شدن این فضا تنگی کانال نخاعی رخ میدهد.فضای اطراف نخاع زمانی کم میشود که مفصل های مهره ها بیشتر از حد معمول رشد کند یا وقتی که با افزایش سن این مفصل ها پایداری خود را از دست میدهند و ضخامتشان بیشتر میشود.این تنگی کانال نخاعی یک نوع آرتروز به حساب می آید.

cervical canal

 

 

نشانه های تنگی کانال نخاحی گردن چیست؟

این بیماری بسیار کند پیش می رود و در بسیاری مواقع خیلی دیر نشانه هایش مشخص می شود که این نشانه ها اول با درد خفیف گردن و شانه آغاز می شود.که هر چقدر بیمار بیشتر درگیر این بیماری بشود تعادلش کمتر شده و احساس پرت شدن میکند.یا در برخی مواقع وقتی گردنش را تکان می دهد احساس شوک یا برق گرفتن در اندام های بالایی خود می کند.
تنگی کانال نخاعی از روش های زیر قابل تشخیص است.
در بسیاری از موارد با معاینه های اولیه این بیماری قابل تشخیص است و یا پزشک را مشکوک میکند مثلا وقتی بیمار علائمی مثل احساس شوک یا برق گرفتگی در اندامهایش موقع حرکت دادن گردنش داشته باشد یا در هنگام معاینه با چکش پزشکی بیمار در قسمت تاندون های زانو و آرنج پرش شدید داشته باشد.راه دوم متداول تشخیص تنگی کانال نخاعی از طریق روش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن,رادیوگرافی,نوار عصب وعضله, وام آرآی است که این روش به جراح کمک می کند که متوجه بشود چندمهره درگیر شده؟کدام قسمت دچار تنگی شده؟میزان این تنگی نخاع کانال چه مقدار است؟نخاع درگیر کم خونی شده یا خیر؟

spinal stenosis

 

آیا تنگی کانال نخاع گردن بدون جراحی قابل درمان است؟

اگه شدت تنگی کم باشد و بیمار علائم را به صورت خفیف داشته باشد می توان از روش هایی مث دارو درمانی ثابت نگه داشتن گردن,استفاده از گردنبند طبی, فیزیوتراپی این بیماری را درمان یا تا حد قابل توجه ای از درد را کم کرد.

Spinal canal stenosis

جراحی تنگی شدید نخاع گردن

اگر بیمار درد در قسمت ساق و کف پا داشته باشد و هنگام راه رفتن با مشکل مواجه شود و همچنین اگر با درمان های مانند فیزیوتراپی به بهبودی نرسید باید جراحی انجام دهد.

روش مختلف جراحی برای بهبود تنگی کانال نخاعی گردن وجود دارد:

1-تثبیت ستون مهر ها:در این روش تحرک بین مهره ها را کم می کنند,که یا بصورت جراحی باز یک برش بزرگ در پشت گردن است و یا ایجاد چند برش کوچک اطراف گردن انجام می شود.

 2-دکمپرشن یا برداشتن فشار:جراح از طریق حذف کردن فشار روی ساختارعصبی فضای کانال را زیاد میکند.

 3-لامینوتومی یا دیسککتومی:در این نوع جراحی قسمت اندکی از لامینا ودیسک را که بیشترین فشار را وارد میکند برداشته تا از فشار به عصب جلوگیری کنند.

 4-لامینوپلاستی:در این روش علاوه بر برداشتن قسمتی از لامینا پزشک یک پل با استفاده از پیچ ها و صفحات در قسمتی که استخوانش را برداشته ایجاد می کند.

 5-لامینکتومی:متداول ترین نوع جراحی است که با برداشتن قسمتی ازلامینا و قسمتی از از خار استخوان و رباط ها فضای اعصاب ونخاع را باز میکنند

 6-فورامینوتومی:در این روش قسمتی از بافت واستخوان حفره که ناحیه ای در مهره ها است را برمیدارند تا فضای نخاع را بیشتر کنند

 7-فیوژن:این روش خود دو نوع خلفی و قدامی دارد در نوع خلفی از قسمت پشتی گردن برش ایجاد کرده و در نوع قدامی در قسمت پیش یا جلوی گردن برش ایجاد کرده و جراحی صورت می گیرد.جراحی به این صورت است که برای ثابت نگه داشتن مهره ها از پیچ وقلاب باتوجه به نیاز بیمار استفاده می کنند و آنها را بین مهره ها جایگذاری میکنند تا به هم متصل شوند

 

Different surgical methods


شرح حال بيمار با ديسك سخت وتنگي نخاع:

بيمار ما آقاي ٦٠ساله بودند با فلج نسبي چهار اندام و تنگي نفس شديد كه در معاينات و گرافي ها تنگي شديد نخاع گردن خاصه در محاظات مهره سوم كه مركز تنفس است مشهود بود
آنچنان كه در گرافي مشهود است نخاع گردن بيمار به مويي بند است و بدليل آنكه أوج اين تنگي در ناحيه مركز تنفس بيمار است كوچكترين اشتباه جراح منجر به قطع تنفس و مرگ بيمار خواهد شد و از طرفي عدم جراحي مرگ صد در صد بيمار را به همراه خواهد داشت.بیمار تحت عمل جراحی گشادسازی کانال نخاعی از قسمت پشت گردن از مهره اول تا پنجم قرار گرفت.

 


نحوه درمان جراحي ديسك يا تنگي نخاع گردن:

جراحي بر نخاع گردن آنهنگام كه بيمار زود مراجعه كند بسيار ساده وليكن تاخير در مراجعه منجر به سفت و استخوان شدن ديسك نرم شده و تكنيك و تجربه خاصي را ميطلبد وليكن وقتي قطر نخاع گردن به حد مويي باريك ميشود آنگاه است كه جراح بايد از تكنيك و تجربه و مهارت لازم برخوردار باشد تا بتواند بدونه عارضه بيمار را درمان كند

روش جراحي نوين ديسك و تنگي نخاع گردن:

در روشهاي مرسوم جراح ديسك سخت را از بالا ميتراشد تا نخاع آزاد گردد كه اين روش اگرچه مرسوم است به اعتقاد بنده بدليل وارد كردن فشار از بالا به پايين به نخاع بسيار خطرناك است،روشي كه بنده به كار ميبرم بدين طريق است كه سوراخي بسيار نازك از بالا تا قسمت كناري نخاع إيجاد نموده سپس با ابزاري ظريف و ميكروسكوپيك از راه اين سوراخ به زير ديسك و بالآي نخاع رسيده وديسك دور از نخاع و رو به بالا ميتراشم كه باعث ميشود هيچگونه فشاري بر نخاع وارد نشود و به همين دليل است كه بيماران الحمدالله بي عارضه روز بعد جراحي بيمارستان را ترك مينمايند

درمان جدید دیسک گردن بوسیله جراحی آندوسکوپی

در این روش از جراحی دیگر نیاز نیست قسمت زیادی از بدن باز شود و با کم ترین آسیب و خطرو عوارض جانبی جراحی انجام می شود.شاید روش آندوسکوپی تنها برای تشخیص مشکلات گوارشی و معده به گوشتان خورده باشد امابا پیشرفت علم و تکنولوژی از این روش برای جراحی های شکم و گوارش نیز استفاده می شود تا بجای باز کردن قسمت زیادی از شکم با استفاده از چند سوراخ شروع به جراحی و درمان کنند.
با وارد شدن روش آندوسکوپ به سیستم جراحی های ستون
فقرات از خطرات جراحی ها کم شده چون جراحی های ستون فقرات و مغز بسیارپرریسک و خطر وسنگین بودند.
در این روش نیازی به بیهوشی بیمار نیست وتنها با بی حس کردن قسمت کانال نخاح یک برش باریک نیم سانتی در قسمت گردن به وسیله لیزر جراحی انجام می شود.

New treatment of cervical disc

عوارض جراحی آندسکوپ

• اگر لوله آندوسکوپ آلوده باشد قسمت جراحی شده دچارعفونت می شود

• مایع نخاعی نشت میکند زیرا ممکن است آندوسکوپ به نخاع آسیب وارد کرده باشد

• در دست ها و شانه ها احساس ضعف بوجود بیاید

فواید جراحی آندوسکوپ

این روش جدیدترین نوع جراحی دیسک گردن است که فواید زیادی دارد واکثر جراحان از این روش درمانی استفاده می کنند فوایدی مثل

*کم شدن زمان بستری بعد جراحی,در این روش بیمار بعد از چند ساعت از جراحی ترخیص میشود

*سلامتی و بهبود در کمترین زمان بعد از جراحی:بهبودی بعد از عمل در هرفرد متفاوت است اما در این روش زمان کمتری طول میکشد تابیمار بهبودی کامل خود را بدست آورد که معمولا 5تا6 هفته زمان می برد.برای رسیدن به بهبودی کامل تر معمولا پیشنهاد میشود که بیمار فیزیوتراپی نیز انجام دهد.

*به حداقل رسیدن عوارض بعد ازعمل:در این روش به دلیل اینکه قسمت زیادی ازبدن باز نمی شود بیمار ازبسیاری ازعفونت هایی که برای زخم ها اتفاق می افتد در امان است.

*زیبایی به علت اینکه برش های ایجاد شده کوچک هستند و قسنت زیادی بریده و بخیه زده نمیشود.