دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
روش های درمان و تشخیص بیماری صرععمومی

روش های درمان و تشخیص بیماری صرع

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۹ مرداد ۱۳۹۸

صرع رایجترین بیماری عصبی جهان

بیماری صرع یکی از چهار بیماری عصبی رایج دنیا محسوب میشود.که طی تحقیقات به عمل آمده،یک درصد ازجمعیت جهان نزدیک به 65میلیون نفر در جهان مبتلا به این بیماری هستند.بیشترین آمار نشان دهنده این بیماری در کشورهای در حال توسعه می باشد.

صرع

تشخیص بیماری صرع

بیماری صرع علایم و نشانه های کامل مشخصی دارد.پزشک پس از تشخیص کامل بیماری صرع،به دنبال پیدا کردن نوع بیماری صرع و اینکه کدام قسمت مغز را درگیر کرده است میپردازد.

در ابتدا با پرسیدن برخی سوالات مربوط بیمار، بیماررا به انجام یکسری آزمایشات راهنمایی می کند. از جمله آزمایشات برای تشخیص بیماری صرع،آزمایش خون که بوسیله آن شمارش کامل خون انجام می گیرد.

سپس پزشک شما را به انجام آزمایشاتی از قبیل الکتروانسفالوگرافی،(که بوسیله آن میتوان فعالیت مغز را مشاهده کرد.که یک از متداول ترین آزمایشها برای تشخیص صرع است) یا تصویربرداری از سیستم عصبی( بوسیله ام آر ای و سی تی اسکن )ویا انجام نوار مغزی طولانی مدت همراه ویدیو هدایت میکند تا هرچه سریعتر به تشخیص بیماری صرع دست پیدا کنید.

کنترل حملات تشنجی به کمک دارو درمانی

هدف از دارو درمانی قطع و یا به حداقل رساندن دفعات حملات تشنج است از جمله این داروها که به داروهای ضدصرع معروف هستند.همان طور که از اسم این دارو ها مشخص است این داروها از تعدا تشنجات می کاهند و یا ممکن است در برخی موارد افراد حملات تشنجشان کاملا از بین برود.ازجمله این داروها میتوان به قرص توپیرامات (Topiramate) ولاموتیریژن یکی از انواع داروهای ضد صرع است که برای کنترل تشنج و میگرن تجویز می گرد

داروی ضد صرع

استفاده از محرک های امواج عصبی

درمان بوسیله تحریک عصب واگ،پزشک متخصص وسیله ای به نام تحریک کننده عصب واگ را در زیر پوست قفسه سینه قرار داده و سیم هایی از تحریک کننده به عصب واگ در گردن وصل می کند. این وسیله توسط باتری کار کرده و ترکش های از انرژی الکتریکی را به عصب واگ و مغز ارسال می کند. پس از انجام این عمل، فرد به دوز کمتری از دارو نیاز خواهد داشت

جراحی تشنج های مقاوم به دارو

از 65میلیون نفر افراد مبتلا به صرع حدود یک سوم از این افراد به درمان های دارویی پاسخ مثبتی نداده اندونسبت به درمان های دارویی مقاوم هستند ممکن است همچنان دچار تشنج های غیر قابل کنترل شوند.پزشک متخصص برای اینگونه افراد روش انجام جراحی را تجویز می کنند.

روش انجام جراحی تشنج های مقاوم به دارو

جراحی صرع میتواندگزینه مناسبی برای افرادی که به داروها واکنش مناسبی نشان نداده اندوهمچنان دچار حملات صرعی میشوند،باشد.هدف از انجام جراحی کنترل کامل حمله هاست .به کمک این جراحی میتوان،بخش هایی از مغز که دچار تشنج شده اند را برداشت و یا اصلاح کرد. به این عمل جراحی لوبکتومی گفته می شود.

در این روش جراح با ایجاد برش هایی در مغز،مسیرهای عصبی را دچار وقفه می کند.با انجام این عمل باعث توقف گسترش تشنج به سایر بخش های مغز میشود.در بسیاری از موارد می توان پس از جراحی ،مصرف دارو را متوقف کرد.

صرع وبارداری

صرع و بارداری

در گذشته تصور براین بود که با وجود بیماری صرع  نمیتوان باردار شد.خوشبختانه امروزه با پیشرفت روش های درمانی ،بیش از 90درصد از زنان مبتلا به صرع میتوانند باردار شده وفزرندانی سالم به دنیا بیاورند. البته این نکته را نیز باید گفت که خانم هایی که قصد باردار شدن را دارند،باید قبل و درحین بارداری تحت نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب قرار گرفته و مشاوره و راهنمایی کامل را از پزشک خود دریافت کنند.

مقالات خواندنی:

جراحی بیرون زدگی دیسک کمر

صرع و شیردهی

تمام داروهایی مورد استفاده در درمان صرع از شیرمادر عبور می کنند و به همین جهت ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد ،اما با همه این تفاسیر شیردهی دراین دوران ممنوعیتی نخواهد داشت و این مادران میتوانندهمچون دیگر مادران به نوزادن خود شیردهند.

نکاتی که بهتر است در مورد صرع بدانید.

تشنج ها به طورناگهانی اتفاق می افتد تشنج ها در افراد مختلف متفاوت است.تشنج ممکن است در حین خواب رخ دهد که به این نوع تشنج،تشنج شبانه گفته می شود. وهمچنین ممکن است تشنج در حالت بیداری در حین انجام کارها روی دهد که به این نوع تشنج ،تشنج بیداری می گویند.ممکن است فرد مبتلا به بیماری به هر دو نوع حملات مبتلا شوند.