دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
بیمارهای مغزی در کودکانبیماری های مغزی

بیمارهای مغزی در کودکان

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۸

اختلالات مغزی 

مغز انسان مرکز کنترل بدن محسوب می شود و هنگامی که مغز آسیب ببیند می تواند بسیاری از عملکرد های بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد که این مشکلی زمانی جدیتر خواهد بود که این اختلالات مغز کودک را درگیر کند زیرا سیستم عصبی کودکان در برابر انواع بیماری های مغزی آسیب پذیر است و در برابر آسیب هایی از قبیل، ضربه ، تومور، اختلال در جریان خون ، قرارگیری در معرض مواد سمی و مشکلات ژنتیکی کمترین مقاومت را دارد.

بیمارهای مغزی

علائم بیمارهای مغزی در کودکان

اختلال در رشد کودک
بروز تشنج
تغییر در فعالیت کودکان
کاهش حجم عضلات و لکنت زبان در کودکان
اختلال در میزان هوشیاری
بروز تغیرات خلفی در کودکان

شایع ترین انواع اختلالات مغزی در کودکان

تومورهای مغزی :

از شایع ترین سرطان هایی که ممکن است در کودکان رخ دهد بروز تومورهای مغزی است. از مهم ترین علائم تومورهای مغزی در کودکان میتوان به ، افزایش اندازه سایز سر،بی قرارهای غیرعادی و تاخیر در تکامل کودک اشاره کرد که با تشخیص به موقع این اختلالات در کودکان میتوان به درمان آنها پرداخت.

تشنج :

در صورتی که بنا به دلایل همچون افزایش و کاهش مواد در خون ، تب ، ضربه به سر، عفونت و تومورهای مغزی تغییراتی در فعالیت مغز ایجاد شود تشنج رخ می دهد. به طور کلی میتوان گفت تشنج به فعاليت غيرطبيعي مغز گفته می شود كه مي تواند خود را به صورت لرزش بدن ،سفت شدن بدن ،خيرگي چشمها،پرش اندام نمایان کند.

صرع:

صرع به معنای تکرار تشنج بدون وجود عامل محرک و اولیه است. مثلا در فردی که دچار تومور مغزی می شود، امکان دارد دچار تشنج تکرار شونده شود ولی در این حالت صرع کودکان نامیده نمی شود. تعریف دقیق از بیماری صرع اینکه وقتی تشنج در کودکان بدون علت خاص (تب، مننژیت، افت قند خون، کاهش کلسیم خون، ضربه به سر، تومور مغزی و عفونت مغزی) بروز کند و دو بار یا بیشتر تکرار شود، به آن صرع گفته می شود.

صرع در کودکان

فلج مغزی:

فلج مغزی یک بیماری نیست بلکه دسته‌ای از بیماری‌ها است که به علت آسیب به مغز به وجود می‌آید. این آسیب‌ها ممکن است در زمان جنینی یعنی قبل از تولد، به مغز بچه وارد شود. ممکن است در حین زایمان و یا حتی ممکن است در یک سال اول زندگی بچه که مغز وی بسرعت در حال رشد است ایجاد شوند.

بروز ویروس و باکتری در مغز کودک:

اختلالاتی از قبیل مننژیت و آنسفالیت عموما ناشی از باکتری ها و یا ویروس ها می باشد. هر دو این نوع اختلالات به عنوان التهاب در پوشش وبافت مغز شناخته می شود که در صورتی که به موقع درمان نشوند موجب آسیب دائمی به مغز خواهند شد.

وارد شدن ضربه به مغز کودک:

ضربه مغزی زمانی رخ می دهد که مغزی که داخل جمجمه قرار دارد به سرعت حرکت کرده و این حرکت موجب بروز اختلال در عملکرد مغز خواهد شد که مغز کودک چون در حال رشد می باشد بیشتر در معرض خطر انواع ها آسیب ها می باشد.

اختلالات نورولوژی در کودکان:

اختلالات نورولوژی کودکان که به آن اختلالات عصبی نیز گفته می شود، شرایطی است که ناشی از اختلال در بخشی از مغز یا سیستم عصبی باشد و منجر به علائم جسمی و یا روانی یا هردو شود.

بیماری هیدروسفالی در کودکان

هیدروسفالی :

هیدروسفالی به معنای آب در مغز است. هر فردی در درون مغز و یا ستون فقرات خود دارای مایع مغزی نخاعی می باشد که به آرامی در حال گردش است تا مواد غذایی را به این اندام ها رسانده و مواد زاید را از مغز و نخاع دور کند. اگر این جریان مسدود گردد، کیسه ای که حاوی این مایع مغزی نخاعی می باشد ممکن است بیش از حد بزرگ شده و فشاری را به سر وارد کند که منجر به ایجاد وضعیتی به نام هیدروسفالی گردد. شیوع این اختلال بیشتر در کودکان می باشد.