دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
درمان دیسک گردن با لیزربیماری های ستون فقرات

درمان دیسک گردن با لیزر

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۶ آبان ۱۳۹۸

عمل دیسک گردن با لیزر

بیرون زدگی دیسک یا فتق دیسک، بیماری بسیار شایعی است و روش‌های درمانی متعددی برای درمان مبتلایان به این بیماری پیشنهاد می‌شود. یکی از روش های پرکاربردی که امروزه خیلی طرفدار پیدا کرده است. جراحی گردن با استفاده از ابزار های مختلفی از جمله لیزر می باشد که درمان این اختلال را به حداقل می رساند. لیزر وسیله‌ای است که یک جراح می‌تواند از آن برای برش، جدا کردن یا کوچک کردن بافت‌های خاصی استفاده کند. جراحی با لیزر یکی از گزینه‌های متعددی است که می‌توان از آن بسته به محل و شدت مشکل بیمار استفاده کرد. در جراحی گردن با لیزر از پرتوی نور متمرکز (تکنولوژی لیزر) جهت برداشتن بافت‌های نرم روی ستون فقرات از طریق یک برش کوچک استفاده می‌شود. این روش اغلب به منظور درمان دیسک گردن یا جراحی بیرون زدگی دیسک گردن، جدا کردن بخش آسیب دیده‌ی دیسک جهت کاهش درد انجام می‌گیرد. استفاده از لیزرها برای این روش موجب خونریزی کمتری شده و اغلب دوره بهبودی کوتاه‌تری به همراه دارد.

درمان دیسک گردن

نحوه انجام جراحی دیسک گردن به کمک لیزر

از روش های موثر جهت درمان فتق دیسک انجام لیزر درمانی می باشد بدین صورت که در طول درمان، یک سوزن نازک به دیسک دارای فتق با توجه به عکس رادیولوژی وارد می شود. به این ترتیب یک فیبر نوری از طریق سوزن به بدن وارد شده و انرژی لیزر از طریق این فیبر مستقیماً به محل تابانده می شود. به این ترتیب می توان یک بخش کوچک از هسته دیسک را تبخیر کرد. در ادامه مواد باقیمانده از محل خارج شده و ریشه عصب آزاد می شود.انرژی نوری توسط سلول های درون بافت ها،اعصاب و دیسک های کمر عمیقا جذب می شود و بدین وسیله ،سبب کاهش التهاب و درد شده،و در عین حال روند بهبود غشای خارجی دیسک ها را تشریع کرده و به آن ها در بازیایی شکل و عملکرد صحیح خود کمک کند.

تفاوت عمل جراحی دیسک گردن به صورت باز با جراحی دیسک گردن با لیزر

در جراحی دیسک قسمتی از دیسک که دچار بیرون زدگی شده، با چاقوی جراحی بریده شده و از بدن خارج می‌شود. ولی در عمل با لیزر فیبر نوری، لیزر با حسی موضعی و بدون نیاز به برش پوست به داخل دیسک هدایت می‌شود. سپس با استفاده از نور لیزر قسمت داخلی دیسک شروع به کاهش حجم می‌کند. در این حالت بیرون زدگی دیسک با فشار منفی که داخل دیسک ایجاد می شود، به محل طبیعی خود برمی‌گردد، بدون آنکه نیاز به جراحی و بستری شدن داشته باشد.

درمان دیسک گردن

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراح مغز

آیا تمام بیماران مبتلا به دیسگ کردن را میتوان به کمک این روش درمان کرد؟

تنها یک پزشک می‌تواند تشخیص دهد که یک بیمار برای درمان گردن با لیزر مناسب است یا خیر. هرچند، حتی افرادی که به آنها گفته شده که متقاضیان مناسبی برای جراحی معمول ستون فقرات نیستند ممکن است همچنان قادر به انجام جراحی گردن با لیزر باشند. بیمار ممکن است در صورتی که دچار یک مشکل شایع ستون فقرات مانند فتق یا بیرون زدگی دیسک باشد که شدید بوده یا واکنشی به درمان‌های غیر جراحی نشان ندهد، متقاضی جراحی گردن با لیزر باشد. بطور کلی، پزشکان ترجیح می‌دهند که قبل از جراحی در صورت امکان از روش‌های محافظه کارانه استفاده کنند. اما به طور کلی
استفاده از این روش در دو سوم بیماران قابل انجام است و در 70 تا 80 درصد بیماران باعث درمان کامل دیسک و جلوگیری از جراحی می‌شود. همه مبتلایان به دیسک کمر و گردن با انجام عمل لیزر قابل درمان نیستند، بیماران می توانند جهت بررسی امکان انجام این عمل به کلینیک های درد مراجعه کنند و تحت معاینه قرار گیرند تا در صورت امکان با بهره گیری از این روش از انجام عمل جراحی باز در آنان جلوگیری شود.