دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
جراحی دیسک های استخوانی شده و شکستگی های پیچیده گردن به روش جدیدعمل های جراحی

جراحی دیسک های استخوانی شده و شکستگی های پیچیده گردن به روش جدید

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۵ اسفند ۱۳۹۶

دیسک گردن

دیسک های گردنی پس از دیسک های ناحیه کمر مقام دوم شیوع را به خود اختصاص داده اند و با توجه به فرم زندگی انسان کنونی که ساعت ها با وسایل الکترونیک مختلف سرو کار دارد به نظر می رسد به زودی گوی سبقت را از نظر رتبه شیوع از دیسک های کمر ربوده و به مقام اول برسد.این دیسک ها به دو نوع نرم و سخت تقسیم می شود .

Disk Jordan

دیسک های نرم گردن

دیسک در واقع محتوی ژله ای فرمی است که درون کیسه ای از بافت زخیم قراردارد به فرم گوی بوده و خداوند بین هر دو مهره استخوانی آن را قرارداده است تا جلوی سایش استخوان های مجاور روی یکدیگر را بگیرد هنگامی که کیسه دیسک پاره می شود محتویات آن که همان ژله نرم است خارج شده و مختصر فشاری بر نخاع وارد می کند که به فرم گرفتگی ناحیه گردن و سرشانه ها ظاهر می شود که در اصطلاح عوام قانج نامیده می شود.

Disk Hi Narm Jordan

در این مرحله دیسک نرم می باشد و اگر علائم بعدی که شامل درد دست ها و بی حسی انگشتان در بیمار بروز کند و به عبارت دیگر شواهد آرتروز ظاهر شود بیمار نیازمند اقدامات درمانی است.

دیسک های سخت

دیسک نرمی که درمان نشود پس از گذر مدتی به دنبال رسوب موارد معدنی ماهیت ژله ای خود را از دست داده و سفت می شود و نخاع که در مواجه با دیسک نرم به ملایمت توسط آن تحت فشار بود اکنون با فشار مضاعفی از طرف یک جسم سخت استخوانی مواج می شود که منجرب خونریزی نخاع و عوارض بسیار جبران ناپذیری خواهد شد در این مرحله بیمار درد ناحیه گردن نداشته و فقط علائم حسی و حرکتی در اندام های فوقانی دارد.

 

درمان جراحی دیسک نرم

امروزه جراحی دیسک های نرم ستون فقرات گردنی به لطف خدا به روش بسیار بسیار ساده و پیشرفته در حداقل زمان ممکن با یک روز بستری در بیمارستان قابل انجام است و به راحتی جلوی عوارض آینده را می گیرد.این جراحی جزء ابتدایی ترین جراحی های ستون فقرات بوده و به دست جراحان مجرب بی عارضه انجام پذیر است.

جراحی دیسک های سخت ستون فقرات گردنی

در گذشته نه چندان دور جراحی دیسک های سخت ستون فقرات گردنی جزء جراحی های بسیار پر مخاطره و پر عارضه در گردن بود و بیماران از یک سو در صورت عدم انجام اقدام جراحی محکوم به فلج بودن و از سوی دیگر با عمل جراحی مواجه می شدن که مخاطرات فراوان داشت در سال های اخیر تحولات بسیار زیادی در تکنیک های جراحی دیسک های سخت گردن به وجود آمده و آن را تبدیل به یکی از آسان ترین و بی عارضه ترین جراحی های ستون فقرات گردن کرده است به لطف خداوند متعال در دستان جراح مجرب این جراحی به راحتی دیسک های نرم گردنی بدون هیچگونه عارضه ای قابل انجام است و بیمار پس از یک روز بستری در بیمارستان با برطرف شدن دردهای اندام فوقانی از بیمارستان ترخصی می گردد پس از انجام این عمل جراحی فشار از نخاع گردنی برداشته شده و خطر فلج و از کار افتادن سیستم قلبی و تنفسی از بین می رود.

Diske High Jordan surgeon


مراقبتهای بعد از جراحی دیسک گردن

بعد از جراحی دیسک گردن بهبودی کامل ممکن است چندین ماه زمان ببرد، در برخی از بیماران این بهبودی ممکن است زمان بر باشید یا سریع تر باشد.

انواع روش های جراحی دیسک گردن

معمولا درمان جراحی دیسک گردن توسط روش های مختلفی انجام میشود دو نوع از روش های متداولی که انجام میشود :

• روش قدامی یا روش از جلو

• روش خلفی و یا روش جراحی از عقب گردن

هر یک از این روش ها برای جاهای خاصی استفاده میشود و به همین خاطر جراح نسبت به شرایط بیمار روش مناسب را انتخاب میکند .

1- جراحی دیسک گردن از جلو

زمانی که دیسک گردن روی ریشه عصبی فشار زیاد وارد کند یا فشاری بر روی نخاع باشد بیمار می بایست جراحی دیسک گردن را از جلو یا آنتریور انجام دهند.

Surgeons Disk Jordan Az Glow

در این نوع از جراحی ، جراح با استفاده از انسزیون های حدود 2 تا 3 سانتی متر را وارد ناحیه ی جلویی گردن میکند و پس از جدا کردن عضلات و عروقی که در جلوی گردن وجود دارند که به آسانی با دست جدا می شوند؛ جراح به قسمت جلویی ستون فقرات میرسد و با رادیوگرافی که حین جراحی انجام میدهد محل آسیب دیده را معین میکند و بعد با کمک میکروسکوپ و با اکارتورهای فضا کاملا مشحص شده و دیسک رفته رفته خالی میشود.

جراح استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند را جدا می کند و قطعلاتی که بر روی نخاع فشار وارد کرده اند خارج می شوند و فضا به وسیله ای ابزاری به نام کیِج که از جنس های متفاوتی است پر می شود. گاهی دیسک های مصنوعی یا آرتیپیشیال قرار داده می شوند.
بعد از جراحی بیمار بهبودی قابل توجهی پیدا میکند و پس از یک روز میتواند ترخیص شود .

2- جراحی دیسک گردن از پشت

جراحی پستریور یا جراحی از پشت برای بیمارانی انجام میشود که به جز دیسکوپاتی دیسک گردن، دچار تنگی کانال سرویکال یا بیماری opll شده اند.

Surgeons Disk Jordan Az Shisht

بیمار خوابیده بر روی شکم قرار می گیرد و پس از اینکه بیهوش شد به مقدار 10 سانتی متر از پشت گردن آن شکافته می شود.

پس از برداشتن عضلات ، لامینا و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند از محل به طور کامل برداشته می شوند و نخاع کاملا آزاد می شود.

24 تا 48 ساعت پس عمل بیمار ترخیص می شود. این روش برای بیمارانی مناسب است که دچار تنگی کانال نخاعی شده اند.


عوارض عمل دیسک گردن

معمولا چون جراحی دیسک گردن توسط جراحان مغز و اعصاب و با استفاده از میکروسکوپ انجام میشود درصد خطا و عوارض بسیار کمی دارد اما در بعضی مواقع به علت مراجعه دیر بیماران به پزشک و اثر فشاری دیسک بر روی نخاع التهاب و هایپرسیگنال نخاعی بوجود می آید، که معمولا علائمی را برای بیمار همیشه ایجاد می کند امکان د ارد جراحی این بیماران پر ریسک تر یا خطرناک باشد. عوارضی مانند :

• زخم محل جراحی

• آسیب به تراشه و مری و عروق

• اسیب حرکتی علائم یا حسی

• تغییر صدا به صورت موقتی

• احساس درد سرویکال

• سرگیجه های مزمن

• عفونت و غیره

تشخیص بیماری دیسک گردن

متخصص مغز و اعصاب برای تشخیص بیماری های دیسک گردن و روش درمانی، برای بیمار انجام موارد ذیل را تجویز می نماید.

• نخاع نگاری یا میلوگرام

• تصاویر x-ray ساده یا دینامیک

• تست الکترومایوگرام EMG/NCS

• تصویربرداری های رزونانس مغناطیسی یا MRI

• سی تی اسکن

Ct housing