دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
علل درد قسمت تحتانی کمر در زنانعمومی

علل درد قسمت تحتانی کمر در زنان

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

ما انسانها از اشاره دقیق به درد افتضاح هستیم. ممکن است از خود بپرسید که چگونه می توانید گرفتگی های ناشی از قاعدگی را با کمردرد اشتباه کنید ... و سپس دقیقا همین اتفاق برای تان بیفتد، هر دو در یک ناحیه هستند و بیماری های خاصی وجود دارد که موجب درد کمر می شوند و زنان ممکن است از انچه تصور می شود حساس تر باشند.

تحقیقات نشان می دهد که 60 تا 80٪ از افراد در طول زندگی خود کمردرد را تجربه می کنند که شیوع آن در زنان کمی بیشتر از مردان در تمام گروه های سنی است. کمر درد در زنان با افزایش سن به طور قابل توجهی افزایش می یابد. علاوه بر این، یک تحقیق مقایسه ای در مورد افراد میانسال افزایش شیوع کمردرد در زنان در مقایسه مردان در سن یائسگی را گزارش کرد.

در اینجا برخی از دلایل احتمالی کمردرد در زنان آورده شده است که مردان ممکن است کمتر نگران (اصلاً) در مورد آنها باشند.

 

یائسگی و مشکلات هورمونی

تحقیقات نشان می دهد کمردرد مزمن (LBP) یکی از رایج ترین چالش های اسکلتی- عضلانی است که زنان در دوران یائسگی با آن روبرو هستند. حدود 70٪ از زنان در دوران یائسگی علائم مربوط به کمبود استروژن را تجربه می کنند، در حالی که در بیش از نیمی از زنان در دوران یائسگی درد عضلانی-اسکلتی گزارش شده است. بیشتر مطالعات نشان می دهد که افزایش علائم یائسگی با علائم مزمن کمردرد ارتباط دارد.

 

قاعدگی یا اختلال در عملکرد رحم

قاعدگی دردناک یا دیسمنوره، اختلال در عملکرد رحم که منشأ گرفتگی های مکرر و شدید زنان در دوران قاعدگی است، زنان را مستعد کمر درد نیز می کند. این بیماری به دو صورت اولیه یا ثانویه طبقه بندی می شود و در هر دو نوع کمردرد یکی از علائم رایج است.

 • دیسمنوره اولیه از زمانی شروع می شود که یک زن پریود می شود و در طول زندگی ماندگار است. انقباضات شدید و غیرمعمول رحمی می‌تواند منجر به گرفتگی مکرر و شدید شود.
 • دیسمنوره ثانویه معمولاً در اواخر زندگی آغاز می شود و به دلیل بیماری دیگری مانند اندومتریوز یا بیماری التهابی لگن ایجاد می شود.

 

اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری مزمن است که می‌تواند یکی از دلایل کمردرد در زنان باشد. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که بافتی که مانند بافت آندومتر رفتار می کند در خارج از رحم، در حفره لگن یا مناطق دیگر رشد می کند. بافت جابجا شده به تغییرات هورمونی بدن پاسخ می دهد و می‌تواند باعث تورم، درد، لکه بینی بین پریود ها و خونریزی شود.

از آنجا که رشد آندومتریوز ماهانه مانند پوشش رحم خونریزی می کند، بدون اینکه خون جایی برای رفتن داشته باشد، مایعات اضافی باعث تحریک و التهاب بافت اطراف می شود. در نتیجه، این شرایط می‌تواند منجر به پریود های سنگین، درد مزمن و تجمع بافت اسکار شود.

علائم آندومتریوز ممکن است در هر مرحله از چرخه قاعدگی وجود داشته باشد. درد لگن که به پایین پاها گسترش می کند شایع است و برخی از خانم ها با درد و سوزش روبرو می شوند که می‌تواند از خفیف تا خیلی شدید بروز کند.

علائم عبارتند از:

 • درد شکم یا کمر
 • درد هنگام راه رفتن یا ایستادن
 • درد هنگام تخمک گذاری
 • درد در هنگام دفع مدفوع و ادرار
 • التهاب حفره لگن
 • یبوست
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • درد هنگام حرکات روده و درد مقعدی
 • درد ناشی از چسبندگی (تجمع بافت اسکار) درون مثانه، لوله های رحمی و تخمدان ها
 • حالت خستگی مزمن

در ابتدا ممکن است آندومتریوز توسط پزشک تشخیص داده شود که رشد اندومتر را در معاینه لگن پیدا کرده و آزمایشات تصویربرداری را برای کمک به شناسایی کیست های آندومتر انجام دهد.

 

مشکلات کمر که ممکن است زنان را بیشتر درگیر کند

همانطور که دیدیم، آناتومی سیستم تولید مثل یک زن گاهی می‌تواند در کمر درد او نقش داشته باشد. با این حال، زنان همچنین ممکن است در معرض بیماری دژنراتیو که بر ساختار ستون فقرات تأثیر می گذارد، باشند.

کمردرد کاملاً رایج است و به طور متوسط بیمار سالانه یک تا دو کمردرد را تجربه می کند. کمردرد می‌تواند از 20 سالگی شروع شود و می‌تواند به یک مشکل مکرر تبدیل شود که می‌تواند در اثر وقایع مختلف زندگی ایجاد شود."بیشتر کمر درد ها تا شش هفته برطرف می شوند و کمردرد حاد محسوب می شوند. وقتی درد بیش از 12 هفته طول بکشد، درد مزمن کمر محسوب می شود. "

 

شکستگی های فشاری پس از یائسگی

مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد که در ایالات متحده، حدود 25٪ از زنان در طول زندگی خود دچار شکستگی فشاری مهره (VCF) از مهره های میانی تا پایین ستون فقرات می شوند. این بیماری با افزایش سن بیشتر اتفاق می افتد و در 80 سالگی به 40 درصد می رسد.

این ترک های کوچک مهره ها می توانند باعث ناتوانی قابل توجه و محدودیت عملکرد شوند.

پوکی استخوان شایعترین علت ایجاد VCF است. زنان یائسه به دلیل تغییرات هورمونی که باعث کاهش تراکم مواد معدنی استخوان و مستعد شکستگی می شود، در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارند. تخمین زده می شود که پوکی استخوان در 44 میلیون آمریکایی رخ دهد و تراکم استخوانی پایین در 34 میلیون آمریکایی دیگر وجود دارد.