دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
3 نکته در مورد نحوه یافتن بهترین جراح ستون فقراتعمل های جراحی

3 نکته در مورد نحوه یافتن بهترین جراح ستون فقرات

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۹

در مورد مدارک و تجربه از جراح سوال کنید.

برخی از سوالات خوب برای پرسیدن شامل موارد زیر است:

 

چند بار این نوع جراحی خاص را انجام داده است؟

به طور کلی ، وقتی صحبت از عمل جراحی می شود ، تجربه نقش مهمی دارد. اطمینان حاصل کنید که در مورد خطرات و مزایای مورد انتظار جراحی ، نکاتی را سوال کنید. آیا عوارض جانبی کوتاه مدت و طولانی مدت بعد از عمل جراحی وجود دارد؟ به عنوان مثال ، اگر جراح برای تسکین درد گردن و بازوی شما تعویض دیسک مصنوعی گردن را توصیه کرده است ، از او بپرسید که وی این عمل جراحی را چند بار انجام داده است و چه انتظاراتی در هنگام بهبودی باید داشت.

 

آیا پزشک دارای مدارک معتبر است ؟

معمولاً می توانید به آسانی در مورد مدارک جراح اطلاعات لازم را کسب کنید. جراح همچنین باید عضوی از یک انجمن مهم ستون فقرات باشد ، مانند انجمن جراحان ستون فقرات و ....

 

آیا جراح در جراحی ستون فقرات دارای فلوشیپ می باشد؟

اگر جراحی فیوژن ، تعویض دیسک یا یک روش عمده دیگر باشد ، داشتن یک جراح دارای مدرک فلوشیپ از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

آیا می توانم با بیماران دیگری که جراحی مشابهی داشته اند صحبت کنم؟

برخی از جراحان بیماران سابق دارند که مایلند تجربیات خود و آنچه را که باید از این جراحی انتظار داشته باشند با شما به اشتراک بگذارند. طبق دستورالعمل ها، جراح ابتدا نیاز به یک فرم رضایت نامه امضا شده توسط هر یک از بیماران خود دارد که مایل به صحبت با شما هستند.

 

هرگونه دفاع از سمت جراح هنگام پرسیدن این نوع سوالات ممکن است نشانه خوبی نباشد. جراحی دارای نتایج و سابقه مناسب و صلاحیت با پرسیدن این نوع سوالات احساس خطر نمی کند و به توجه شما به این موارد احترام می گذارد.

 

از اعتبار مدارک جراح اطمینان حاصل کنید

اعتبار مدارک دانشگاهی جراح را می توانید در هماهنگی با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بررسی کنید. همچنین می توانید در اینترنت در این زمینه جستجو های لازم را انجام دهید.

در طی تحقیقات خود ، ممکن است اختلافاتی را با آنچه جراح به آن ادعا کرده است و آنچه در اینترنت وجود دارد کشف کنید. در صورت بروز هرگونه مغایرت و کشف اختلاف ، از جراح در مورد آن سوال کنید.

 

آگاه باشید که نظر دوم همیشه بهترین نیست.

ممکن است در موارد زیر بخواهید نظر جراح دوم را نیز بگیرید:

  • روش جراحی یا تشخیص خود را برای رضایت شما توضیح نمی دهد.
  • به طور کامل به سوالات شما پاسخ نمی دهد
  • فاقد تجربه یا صلاحیت کافی است.

اگرچه به طور معمول گرفتن نظر دوم قبل از تصمیم گیری در مورد یک جراحی عمده ایده خوبی است ، به یاد داشته باشید که نظر جراح دوم همیشه بهترین نیست. همچنین ، حتماً از جراح دوم همان سوالات مربوط به تجربه و صلاحیت های جراح اول را از جراح دوم نیز بپرسید. در مواردی که نمی توانید بین دو جراح تصمیم بگیرید ، ممکن است به نظر سوم نیاز داشته باشید.

همیشه قبل از انتخاب جراح مطمئن باشید که جراح به طور کامل به تمام سوالات شما پاسخ داده و مزایای احتمالی ، خطرات و در صورت وجود گزینه های درمانی جایگزین را توضیح داده است.