دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
درمان درد گردن ناشی از سندرم درد میوفاسیالعمومی

درمان درد گردن ناشی از سندرم درد میوفاسیال

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۸ دی ۱۳۹۹

سندرم درد میوفاسیال گردن وضعیتی است که در آن لایه ای از بافت همبند که عضلات گردن را احاطه کرده است (فاسیا) سفت یا آسیب دیده می شود. نتیجه اغلب شامل موارد زیر است:
•    عضلات گردن سفت یا دردناک که ممکن است دامنه حرکتی شما را محدود کند.
•    دردی که از گردن به قسمت های دیگر بدن مانند سر و شانه ها سرایت می کند.
•    غده هایی که می توانید در گردن و یا بالای کمر خود احساس کنید، گاهی اوقات نقاط ماشه نامیده می شوند ، که با فشار دادن آنها درد ایجاد می شود. (در ادبیات پزشکی در مورد اینکه نقطه ماشه چیست و چه عواملی باعث آن می شود اتفاق نظر وجود ندارد).

تصور می شود که این وضعیت به دلیل آسیب پیشین، حرکات تکراری گردن ، استفاده بیش از حد، استرس و یا حالت بد بدن ایجاد می شود. برای یادگیری نحوه درمان آن ادامه مطلب را مطالعه کنید.

نکاتی درباره خودمراقبتی برای درمان سندرم درد میوفاسیال گردن

چندین روش درمانی وجود دارد که می توانید به تنهایی انجام دهید و ممکن است درد گردن میوفاسیال را کاهش دهد که عبارتند از:

ورزش

تمرینات ملایمی را انجام دهید که باعث کشش و تقویت عضلات گردن و قسمت فوقانی کمر می شود تا به شما در کاهش گرفتگی، بهبود حالت بدن و کاهش درد میوفاسیال کمک کند. فعالیت های هوازی ، مانند دوچرخه سواری ، شنا و پیاده روی نیز توصیه می شود.

ماساژ

با ماساژ دادن نقطه ماشه می توانید به تسکین درد موقتی دست پیدا کنید. به پشت دراز بکشید و غده های سفت را با یک غلتک یا توپ تنیس در زیر گردن و یا بخش فوقانی پشت به آرامی ماساژ دهید.

گرما درمانی

استفاده از گرما با اتساع رگهای خونی موضعی و افزایش جریان خون در ناحیه درد، عضلات منقبض را آرام می کند. هر بار فقط به مدت 20 دقیقه از گرما درمانی (مانند پد گرم کننده برقی) روی گردن استفاده کنید و همیشه از پوست خود با یک لایه محافظ مراقبت کنید.

سندرم درد میوفاسیال گردن

NSAID (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی)

مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن (به عنوان مثال ، Advil ، Motrin) و ناپروکسن (به عنوان مثال ، Aleve) ممکن است به کاهش التهاب کمک کند و تسکین کافی برای انجام حرکات کششی و ورزش را برای شما فراهم کند. دستورالعمل های روی برچسب را قبل از استفاده با دقت دنبال کنید.

تکنیک های آرامش

تمرینات تنفس عمیق و مراقبه می تواند استرس و تنش عضلانی بدن را کاهش دهد.

بهترین کار برای مراقبت از خود این است که این اقدامات تحت هدایت یک ارائه دهنده خدمات مراقبت های درمانی انجام شود. اگر هر یک از این نکات درد شما را افزایش داد ، بلافاصله آن را متوقف کنید.

 

ارائه دهندگان خدمات مراقبت های درمانی چگونه می توانند سندرم درد میوفاسیال را درمان کنند

در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید از ارائه دهندگان خدمات درمانی انتظار داشته باشید که در درمان به کار بگیرند:

روش رها سازی میوفاسیال

یک ارائه دهنده خدمات درمانی مانند متخصص طب جراحی ، پزشک متخصص استئوپاتی یا فیزیوتراپیست ممکن است سندرم درد میوفاسیال را با استفاده از روشی به نام درمان رها سازی میوفاسیال درمان کند. این روش درمانی از فشار مستقیم ملایم و ضربه های کششی طولانی در نقاط ماشه استفاده می کند. پیشرفت با دیدن اینکه دامنه حرکت و عملکرد فرد افزایش می یابد یا درد کاهش می یابد ، اندازه گیری می شود.

طب سوزنی یا سوزن خشک

برخی از فیزیوتراپیست ها و متخصصان طب فیزیک از طب سوزنی یا سوزن خشک برای درمان درد میوفاسیال استفاده می کنند. اینها تکنیک های پزشکی جایگزینی هستند که در آنها سوزن های فلزی نازک با هدف از بین بردن تنش در نقاط خاصی از بدن قرار می گیرند.

درد میوفاسیال گردن

تزریق به نقاط ماشه

این روش سرپایی فقط چند دقیقه طول می کشد. پزشک یک سوزن را از طریق پوست و به نقطه ماشه وارد می کند و یک بی حس کننده را به نقطه ماشه تزریق می کند. هدف این است که نقطه ماشه به اندازه کافی شل شود تا بتوانید ورزش کنید و کشش داشته باشید.
امید است که این راهنمای سریع برای سندرم درد میوفاسیال گردن نقطه شروع مفیدی برای یافتن درمان و تسکین باشد.

 

منبع