دکتر علیرضا شیخی | جراح مغز و اعصاب
مراقبت های پس از جراحی دیسک گردنعمل های جراحی

مراقبت های پس از جراحی دیسک گردن

دکتر علیرضا شیخی
نویسنده: دکتر علیرضا شیخی
انتشار : ۰۸ آبان ۱۳۹۸

جراحی دیسک گردن جزو عمل هایی است که در هفت مرحله انجام می شود و این جراحی حدود یک تا سه ساعت به طول می انجامد. به همین جهت بسیاری از بیمارانی که تحت جراحی دیسک گردن قرار می گیرند تا مدت ها نیاز به حمایت اطرافیان دارند تا کارهای روزمره خود را انجام دهند.برای بهبودی سریع لازم است که به یکسری نکات را رعایت نماید.البته ناگفته نماد که بهبودی پس از جراحی دیسک گردن بستگی به فاکتورهایی دارد که شامل:
سن بیمار
وزن بیمار
وسعت و شدت بیماری
نوع عمل جراحی

دیسک گردن

 

مهم ترین اقدامات پس از جراحی دیسک گردن

مراقبت مناسب و پیگیری درمان بعد از جراحی دیسک گردن ،تاثیربسیاری برای بهبودی سریع بیمار خواهد داشت که از مهم ترین توصیه هایی که ممکن است جراح دیسک گردن به شما نیز پیشنهاد دهد شامل:

مراقبت از گردن هنگام دراز کشیدن

برای دراز کشیدن بعد از جراحی دیسک گردن، به شما توصیه می شود که از یک بالش یا دوعدد بالش نرم استفاده کنید.حدالامکان مراقب باشید میزان فشاری که در هنگام دراز کشیدن و بلند شدن به گردن شما وارد می شود بکاهید.در هنگام بلند شدن از تخت نیز به این توجه نمایید که بهتر است ابتدا به پهلو بچرخید و پا های خود را از لبه تخت آویزان کرده و سپس دست های خود را به سمت بالا هدایت کنید.

مراقبت از گردن هنگام نشستن

از نشستن طولانی مدت خودداری کنید؛ زیرا این وضعیت باعث سفت شدن و خشکی گردن می شود و همواره به این نکته توجه داشته باشید که سر باید در وضعیت مناسب قرار بگیرد.بهتر است هنگام نشسستن، یک بالشت کوچک یا پارچه ای را لوله کرده و در قسمت گودی کمر خود قرار دهید به این صورت با محافظت از کمر و حفظ حالت مناسب بدن میتوان از گردن درد نیز محافطت کرد.

مراقبت از گردن به هنگام راه رفتن

در این دوران سعی کنید آهسته راه بروید و قدم های کوچک بردارید تا از سفت شدن عضلات جلوگیری کنید.در هنگام راه رفتن همیشه حالت مناسب بدن را حفظ نماید و روزانه مسافتی که راه می روید را افزایش دهید.

رعایت بهداشتی فردی بعد از جراحی دیسک گردن

باید به این نکته توجه نمایید که به هیچ عنوان هنگام شستن سر در این دوران سر خود را خم نکنید؛ در روز های اول پس از جراحی بهتر است محل زخم را در هنگام دوش گرفتن خشک باشد و از خیس شدن گردن در دوران خووداری کنید.

مراقبت از گردن بعد از جراحی

استفاده از بریس بعد از جراحی دیسک گردن

معمولا پس از جراحی دیسک گردن به شما یک عد بریس داده میشود که باید از این بریس ها به مدت 4تا12هفته استفاده نمایید؛ البته از این بریس ها میتوان در هنگام خواب و دوش گرفتن استفاده نکرد. هدف از تجویز بریس،محافظت از گردن و حفظ ثبات گردن میباشد تا بهبودی سریع تر انجام شود.

کنترل درد بعد از جراحی دیسک گردن

برای کاهش درد، پزشک معمولا داروهای مسکن مناسبی را برای شما تجویز می نماید تا بدین وسیله احتمال بروز درد و ناراحتی در دوران پس از جراحی دیسک گردن را کاهش دهید.

فیزیوتراپی و ورزش بعد از جراحی

بعد از جراحی دیسک گردن ، شما نیاز به فیزیوتراپی و ورزش هایی نیاز خواهید داشت تا بدین وسیله از بروز خشکی گردن پیشگیری کنید و بهبودی سریع دست یابید. این تمرینات باید حداقل روزی دوبار و به مدت سه ماه انجام می شود.

بیشتر در مورد تخصص دکتر علیرضا شیخی بدانید:

جراح مغز

مراقبت های پس از جراحی دیسک گردن

کارهایی که بعد از جراحی دیسک گردن باید از آن خودداری نمود

رانندگی کردن در فواصل زمانهای طولانی ممنوع

معمولا تا حدود پس از جراحی دیسک گردن، پزشک شما را از انجام رانندگی منع می کند. پس از این دوران نیز از رانندگی کردن در فواصل طولانی خودداری کنید و بعد از هر یک ساعت رانندگی و در فواصل زمانی منظم توقف کرده و کمی استراحت کنید. و دوباره به کار خود ادامه دهید.

خودداری از برداشتن اجسام سنگین

تا چندین ماه بعد از عمل از برداشتن اجسام سنگین خودداری کنید؛ با این حال در صورتی که مجبور به برداشتن جسم سنگین شدید، همیشه از یک روش صحیح برای برداشتن اشیا استفاده نمایید همچنین از خم شدن ، چرخیدن بیش از حد خودداری نمایید.